banner
banner

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 175 lira 604 kuruş
Memur-Sen'in açlık ve yoksulluk sınırı araştırması sonuçları açıklandı

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 175 lira 604 kuruş, yoksulluk sınırı ise  3 bin 189 lira 99 kuruş olarak belirlendi

Memur-Sen, Türkiye'de dört kişilik bir ailenin tüketmesi zorunlu olan gıdalar için harcaması gereken tutarın (açlık sınırı) bin 175 lira 604 kuruş, asgari şartlarda geçinebilmesi için harcaması gereken tutarın da (yoksulluk sınırı) 3 bin 189 lira 99 kuruş olduğunu bildirdi.

Memur-Sen'in ağustos ayına ilişkin yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, gıda maddelerinin fiyatı, bir önceki ayın fiyatlarıyla karşılaştırıldığında yüzde 0,47 azaldı. 

Ağustos ayında giyim fiyatlarında ortalama yüzde 1,87’lik bir azalış meydana gelirken, ısınma fiyatı yüzde 0,22 arttı. 

Aydınlanma fiyatında bir değişimin yaşanmadığı ağustos ayında, barınma fiyatında yüzde 0,45 oranında yükseldi. Geçen ay, sağlık madde fiyatında, yüzde 0,38'lık, ulaşımda ise yüzde 0,54'lük artış oldu. Haberleşme fiyatında yüzde 0,20'lik azalışın yaşandığı ağustosta, temizlik malzemeleri fiyatı da yüzde 0,33 düştü. 

Araştırmaya göre, ağustos ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 175 lira 604 kuruş, yoksulluk sınırı ise 3 bin 189 lira 99 kuruş oldu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.