banner

Rıdvan Durgut: Sürat'te değişim rüzgarları esiyor
Eğitim araç ve gereç sektöründe en fazla ürün yelpazesine sahip şirket olan Sürat Eğitim Araçları, satış sonrası servisi ile de öne çıkıyor. Diğer firmalardan farklı olarak değer yaratmaya çalıştıklarını söyleyen Sürat Eğitim Araçları Genel Koordinatörü Rıdvan Durgut, “Yeni nesil daha sağlıklı ortamlarda eğitimle nasıl buluşabilir gibi öncelikli dertlerimiz var bizim” diye konuşuyor.

ridvan_durgut1996 yılında kurulan Sürat Eğitim Araçları, 7 binden fazla ürün çeşidi, alanında deneyimli personeli, satış sonrası servisi ile uluslararası standartlarda kurumsal hizmetler sunuyor. Dünyanın 60 ülkesine ihracat yapan şirket, %40 ihracat oranına sahip. “İhraç ettiğimiz ürünleri ciroya dahil etmediğimiz zaman %17 ile pazar lideriyiz” diyen Sürat Eğitim Araçları Genel Koordinatörü Rıdvan Durgut, eğitim teknolojisi grubunda iddialı olduklarını vurguluyor.

Sürat Eğitim Araçları A.Ş. hakkında bilgi alabilir miyiz? Şirketin bünyesinde hangi markalar yer alıyor? Eğitim teknolojilerine yönelik sunduğunuz hizmetler nelerdir?
Sürat Eğitim Araçları A.Ş. 1996 senesinde kuruldu. Şirket, ilk kurulduğunda okulların temel eğitim araçlarını karşılamak üzere kurulmuş, yıllar geçtikçe ürün çeşitliliğini artırmış. Sürat Eğitim Araçları, 7 binden fazla ürün çeşidi, alanında deneyimli personeli, satış sonrası servisi ile uluslararası standartlarda kurumsal hizmetler sunuyor.

surat_derslikŞirketimiz, bir okuldaki tüm mobilyaların (derslikler, amfiler, kütüphane, sinema salonu, öğretmenler odası, müdür odası, bilgisayar odası, konferans salonu, laboratuvar vb.) üretim ve tedariğini yapıyor. Dolayısıyla eğitim araç ve gereç sektöründe hem lider hem de en fazla ürün yelpazesine sahip şirketiz. Bünyemizde üç ana distribütörlük bulunduruyoruz. Bunlardan biri Alman markası VS-Möbel. Bu firmanın 2007 yılından beri Türkiye distribütörüyüz. Diğeri bir İngiliz markası olan Promethean. 2015 yılında Türkiye’de özel okullara satılan akıllı tahtaların %60’ı Promethean tarafından üretildi. Bu sene bu oranı artırmayı hedefliyoruz. Bir de e-learning alanında dünya pazarı lideri olan Amerika’lı Blackboard firmasının çözümlerini özellikle üniversite pazarına son 3 yıldan beri sunmaktayız. Bunların dışında Kaydırak markası ile okul öncesi ürünlerini eğitim sektörüne sunuyoruz. Macrol isimli %100 yerli, tescilli, patentli laboratuvar grubumuz, onun haricinde okul gruplarımız var.

Sizi diğer eğitim teknolojisi firmalarından ayıran özellikler nelerdir?
Biz değer yaratmaya çalışıyoruz. Yeni nesil daha nitelikli nasıl eğitim alabilir, daha sağlıklı ortamlarda eğitimle nasıl buluşabilir gibi öncelikli dertlerimiz var bizim.

surat_akilli_tahtaYENİ NESLE UYGUN ÜRÜNLER SUNUYORUZ
Günümüzde öğrenciler klasik tarz eğitimle pek ilgilenmiyor. Bu yeni nesil öğrencilerin yaşam ve öğrenim tarzlarına uygun nasıl eğitim araçları sunuyorsunuz?
Bu anlamda eğitim teknolojisi grubumuzda iddialıyız. Yani bu akıllı tahtaların akıllı masaları, kum havuzları var. Sandalyeler sallanabilir özellikte. Çünkü yeni nesil çocuklar (Y ve Z kuşağı) hareketliler, çabuk sıkılıyorlar, dikkatleri çabuk dağılıyor. Bu sebeple kullandıkları eğitim gereçleri de onların bu özelliklerine uygun olması gerekiyor.

Sunduğunuz eğitim araçlarının öğretmenlere yönelik özelliklerinden bahsedebilir misiniz?
Öğretmenlerimiz akıllı tahtanın özelliklerini ne kadar fazla bilir, ne kadar fazla kullanabilirse o kadar çok öğrenci bundan istifade eder. Dolayısıyla bizim iki tane hizmetimiz var. Bunlardan biri sosyal sorumluluk anlamında akıllı tahtaların özelliklerinden daha fazla faydalandırabilmek. Burada çok ciddi eğitim teknolojisi ekibimiz var. Onlar eğitim veriyorlar öğretmenlerimize. İstanbul Üniversitesi’nin Sürekli Eğitim Merkezi ile ön görüşmemizi yaptık. Bunu sertifikalı hale getirmek istiyoruz.

Bir özel okulla çalışırken o okulun neye ihtiyacı olduğunu nasıl tespit ediyorsunuz? Onlara nasıl bir yönlendirme yapıyorsunuz?
Çok fazla saygın eğitim kurumu var sektörde. Neye ihtiyaçları olduğunu en iyi onlar biliyor. Dolayısıyla biz elimizdeki ürünü satmak amacıyla bir dayatma yapmıyoruz. Önceden o okula gidip ihtiyaçlarını tespit ediyoruz.

Bayileriniz var mı?
Tabi ki yetkili satıcılarımız var ama asıl olay bizim kendi personelimiz. Türkiye’nin her neresinden arayan olursa en geç ertesi gün orada olabiliyoruz. Ayrıca fuarlara katılıyoruz. Orada yeni ürünlerimizle tanıştırıyoruz müşterilerimizi. Mesela son gittiğimiz fuarda 500 yıllık bir Alman firmasıyla distribütörlük anlaşması yaptık. Biraz pahalı ürünleri ama bu ürünleri alacak, bu ürünlerin muhatabı olacak öğrenci kitlesine muhakkak ulaşmamız lazım. Çok heyecanlıyız bu konuda şimdiden.

Her yere her zaman çok hızlı bir şekilde ulaşabildiğinizden bahsettiniz. Bu satış sonrası hizmetlerinizin de güçlü olduğunu gösteriyor.
Gerçekten de öyle. Zaten satış sonrası servisiniz güçlü olmadığı zaman ağzınızla kuş tutsanız faydası yok. Bizim öne çıktığımız taraflardan birisi de satış sonrası hizmetlerimiz.

Aslında biraz önce bahsettiğiniz fuarlarla ilgili kısımda okulların önünde birçok seçenek olduğunu görüyoruz. Peki, okulların en doğru tercihi yaparken nelere dikkat etmeleri lazım?
Öncelikle en önemlisi sağlık... Ürünlerimizin çocuklarımızın sağlıklarını etkilemeyecek özellikte olması gerekiyor. Okullar da bunu olmazsa olmaz olarak görüyorlar. Bunun dışında okullar, çocukların öğrenme ufkunu daha da geliştirebilecek eğitim gereçlerini ortaya koymalılar.

surat_kaydirakPAZAR LİDERİYİZ
İhracatta da geldiğiniz noktayı anlatabilir misiniz?
Dünyanın 60 ülkesine ihracat yapıyoruz. %40 ihracat rakamımız var. İhraç ettiğimiz ürünleri ciroya dahil etmediğimiz zaman %17 ile pazar lideriyiz. İhraç ettiğimiz ürünlerimizin yarısını yurt dışındaki Türk okullarına, diğer yarısını da Türk olmayan okullara gönderiyoruz. Türk olan okullarda genel anlamda Türkiye’nin milli politikasına muhalefetleriyle ilgili durumlarını gözden geçirdikleri takdirde satış konusunda onlarla çalışmaya devam edeceğiz. Ama onun haricinde ihracatımızı da artırma arzusundayız. Dubai’deki GESS Fuarı’na gideceğiz. Ayrıca DEİK’e en kısa zamanda üye oluyoruz. Ülkemizin güçlü olduğu bütün ülkelerde biz de Sürat Eğitim Araçları olarak aynı güçte orada bulunmak istiyoruz.

Ar-Ge çalışmalarınızdan da bahseder misiniz? Bütçenizin ne kadarını Ar-Ge’ye ayırıyorsunuz? Ar-Ge’deki hedefleriniz nelerdir?
Maalesef Ar-Ge bütçemiz çok sınırlı, bu büyük bir sorun. Ayrıca Türkiye’de akıllı tahta ile tabletin aynı anda entegre olduğu bir platform yok. Ancak distiribütörü olduğumuz Promethean firması bunu yaptı. Bu, Türkiye’deki devlet okulları da dahil olmak üzere bizim sorumluluğumuz. Bunu göstereceğiz ve paylaşacağız. Özellikle Güneydoğu’daki okullarda bunu şirket olarak yapacağız. Güneydoğu’da biliyorsunuz çok talihsiz olaylar yaşandı. Bu sebeple oradaki eğitim aksadı. Şimdi yeni bir yapılanmaya gidiyor, yeniden okul tadilatı yapılacak. Biz Sürat Eğitim Araçları olarak elimizdeki bütün imkanları orada seferber etmek için hazır hale geldik şu anda. İnşallah oradaki okulların yapımının tamamında üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz.

surat_macrolLABORATUVAR KONUSUNDA ÇOK İDDİALIYIZ
Laboratuvar araçlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Evet, Macrol diye bir markamız var. A’dan Z’ye laboratuvar yapıyoruz. AirBlade diye bir markamız var. AirBlade kanalları ile H düzeninde kurulmuş servis kanatlı laboratuvar sistemidir. % 100 yerli imalat laboratuvarı yapıyoruz. O açıdan çok iddialıyız laboratuvar konusunda.

Okulların reklamlarında eğitim teknolojilerine dair her şeyin olduğu belirtiliyor. Ancak veli okula gittiğinde bunları göremiyor. Göremediği zaman da hayal kırıklığı yaşıyor. Bu noktada okullara düşen nedir?
Ekol farkı ortaya çıkıyor aslında. Bazı okullar akıllı tahta kullanmamakta ısrarcı. Mesela biz böyle okullarla da karşılaşıyoruz. Teknoloji ürünlerini asgari düzeyde kullanınca öğrenci daha çok şey öğreniyor anlamına gelmiyor. Bu sebeple veliler hayal kırıklığına uğramamalı. Öğretmenlerine, okullarına güvenmeliler.

Şirketin önümüzdeki dönemdeki hedefleri nelerdir?
Bizim hedefimiz pazar payımızı %30’un üstüne çıkarmak. Bunu yapmamız için ise öncelikle ürün çeşitliliğimizi artırmalıyız. Ayrıca Fatih Projesi’nin 17-25 Aralık süreci başlamadan önceki temel ayaklarından birisi şirketimizdi. Biz şimdi Fatih Projesi’nin kalan son kısmına dahil olmayı planlıyoruz.
Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşma yolculuğunu aynı şekilde eşlik etmek istiyoruz.

UCUZ OLAN PAHALIDIR
Özel okul sektöründe bir büyüme söz konusu. Özellikle dönüşüm süreciyle birlikte özel okullarda okuyan öğrenci sayısı 1 milyonu geçti. Özel okul pazarındaki bu hareketlilik sizin sektörünüze nasıl yansıyor?
Dershanelerin dönüşümüyle birlikte bizim öncelediğimiz şeyleri kendi gündemlerine alamayan ufak tefek firmaların özellikle Anadolu’daki girişimcileri yanıltmaları gibi bir endişe taşıyoruz. Çok profesyonel çalışsanız dahi işletme maliyetini her zaman göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Dolayısıyla ucuz olan pahalıdır.
Biz A’dan Z’ye anahtar teslim çalışıyoruz. Onların emrindeyiz tüm imkanlarımızla… Bizden alışveriş yapmak zorunda değiller ama danışsınlar lütfen. Biz o danışmanlık kısmını gönüllü yapıyoruz zaten.

FOTOĞRAF YARIŞMASI DÜZENLEYECEĞİZ
Sosyal sorumluluk anlamında yakında yazışmaları başlayacak bir fotoğraf yarışması başlatıyoruz. Türkiye’de özel okullarda okuyan öğrenciler arasında olacak bu yarışma. Öğrencilerin kendi okul ortamlarını fotoğraflamasını isteyeceğiz. Yarışma sonucunda kazanan fotoğraflar seçildikten sonra bir sergi açacağız. 2017’de de seçilen fotoğraflardan oluşan bir takvim oluşturacağız.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.