banner

FATİH Projesi’nde bugüne kadar 732 bin tablet dağıtıldı
Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitimde Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi kapsamında bugüne kadar yaklaşık 732 bin tablet bilgisayar dağıttı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Eğitimde Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi kapsamında bugüne kadar yaklaşık 732 bin tablet bilgisayar dağıttı.

MEB'den alınan bilgiye göre, bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitim sürecinin temel araçlarından biri olması, öğrencilerin ve öğretmenlerin bu teknolojileri etkin kullanması amacıyla sürdürülen FATİH projesi kapsamında Kasım 2013'ten bugüne gerçekleştirilen faaliyetlerle birçok aşama kaydedildi.

FATİH projesi, fırsat eşitliği ve etkin öğrenmenin sağlanmasını amaçlıyor. Proje çerçevesinde, tüm dersliklere etkileşimli tahta ve internet altyapısı kurulumu, her okula çok amaçlı doküman kamera ve fotokopi makinesi dağıtımı, her öğretmene ve 5. sınıftan 12. sınıfa kadar eğitim kademesinde yer alan tüm öğrencilere tablet bilgisayar seti dağıtımı ve e-içeriklerin üretilmesi hedefleniyor.

MEB ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında 22 Kasım 2010'da yapılan protokolle başlatılan proje kapsamında 2013 yılı sonuna kadar, meslek liseleri hariç tüm lise türlerinin 3 bin 657 okulda 84 bin 921 sınıfın tamamına akıllı tahta yerleştirildi. Bu okullara çok fonksiyonlu yazıcı ve doküman kamera kurulumu da yapıldı. Yine aynı liselerde yerel alan ağı kurulumları tamamlandı, öğrenci ve öğretmenlere 62 bin 800 tablet dağıtıldı.

Yerel alan ağı kurulumları yapılan okulların haricindeki okulların altyapı kurulumları Lot-3 için 2. Faz Yerel Alan Ağı ihalesi tamamlandı ve 675 bin tablet bilgisayar, 550 bin kılıf ve 125 bin klavye alım ihalesi tamamlandı. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Etkileşimli Tahta ve Çok Fonksiyonlu Yazıcı ihaleleri de tamamlandı ve sözleşme imzalandı.

Bakanlık bu yıl da FATİH projesi kapsamındaki çalışmalarına ara vermedi. Bakanlık, bu yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleştirdiği törenle, 675 bin tablet bilgisayarın ilk dağıtımını 17 Şubat 2014’te yaptı. Bu kapsamda, 669 bin 86 tabletin dağıtımı yapıldı.

MEB’den alınan son verilere göre, FATİH projesi çerçevesinde ülke genelinde öğrencilere 601 bin 131, öğretmenlere 130 bin 755 olmak üzere 731 bin 886 tablet dağıtıldı.

101 bin 644 etkileşimli tahtanın kurulumu yapılacak

Bakanlık bu yıl 347 bin 367 etkileşimli tahtanın 101 bin 644’ünün kurulumu ile 41 bin 996 çok fonksiyonlu yazıcının 16 bin 612'sinin dağıtımını 2014 yılı sonuna kadar yapmayı planlıyor.

Ayrıca 2014 yılında FATİH projesi kapsamında, tablet bilgisayar seti alım ihalesi değerlendirme (10.600.000 tablet bilgisayar seti için), 2.Faz yerel alan ağı kurulumu ihalesi, (Lot-1/2),  2. Faz Lot-3 yerel alan ağı kurulumu, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı tarafından yürütülen 347 bin 367 etkileşimli tahta ve 13 bin 645 A3 ve 28 bin 351 A4 Çok Fonksiyonlu Yazıcının üretim ve dağıtımı çalışmalarına, 3 bin 657 okula Yönetim ve Destek Sistemi kurulması ve bu okulların internet erişimi çalışmalarına devam edecek.

Eğitimde FATİH projesi ile Türkiye'nin bilgi işlem teknolojileri alanında bir üretim üssü haline gelmesi, yerlilik oranı yüksek bilgi işlem teknolojisi araçları üretilmesi ve tüm dünyaya ihraç edilmesi, başta eğitim sektörü olmak üzere tüm sektörlerde yazılım geliştirilmesinin mümkün hale gelmesi hedefleniyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.