banner

Dijital eğitim içeriği BİLPORT tanıtıldı
Bilfen Yayıncılık tarafından ilk, orta ve lise öğrencilerinin, akıllı cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar aracılığıyla multimedya, animasyonlar ve zenginleştirilmiş içeriklerle ders çalışabilecekleri dijital eğitim portalı “BİLPORT” geliştirildi.

Bilfen Çayyolu Eğitim Kurumları'nda düzenlenen BİLPORT'un tanıtım toplantısına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Salih Çelik, Muhterem Kurt ile bazı genel müdürler, okul koordinatörleri ile davetliler katıldı. 

FATİH Projesi kapsamında sınıflardaki akıllı tahtalarda ve öğrencilerin tablet bilgisayarları ve cep telefonlarından erişebildikleri BİLPORT'a ilişkin bilgiler, Bilfen Yayıncılık Genel Müdürü Burcu Yağcı tarafından katılımcılarla paylaşıldı. 

 Yazılımın mizanpaj, bilgisayar, semantik mühendisleri, grafikerler, 3D animasyon yazarları, bilgi güvenliği ve sistem mühendislerinden oluşan 45 kişilik Ar-Ge ekibi tarafından 1,5 yıllık çalışma sonucu oluşturulduğunu bildiren Yağcı, 5 milyon öğrencinin aynı anda kullanabildiği eğitim portalında 600 fasikül, 100 bin sayfa doküman, 40 bin görsel, 2 bin 950 animasyon, 250 bin adet sorunun hazırlandığını anlattı. 

Öğretmenlerin yazılımı etkileşimli tahtalarda rahatça kullanabileceğini, multimedya içeriklerin tabletlerde rahatça oynatılabildiğini dile getiren Yağcı, "BİLPORT, geleceğin eğitim teknolojisini sunuyor. Yazılımda ayrıca milyonlarca veriyi saniyeler içinde tarayan semantik arama algoritması da bulunuyor. Görüntülerin kalitesi bozulmadan 8'de 1 oranında küçültebilen yeni bir yazılım da araştırmacılarımız tarafından geliştirildi" bilgilerini verdi. 

Öğrencilerin yazılım sayesinde çevrim içi (on-line) sınav performanslarını anında öğretmenlere ve velilere gönderebildiklerini söyleyen Yağcı, ayrıca il ve ilçe milli eğitim müdürlerine öğrenci analiz raporlarını sunan iş zekası modülünün de bulunduğunu aktardı. 

Dünya FATİH projesini biliyor ve takip ediyor

Toplantının açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik de Japonya'da düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim Konferansı'na katıldıklarını, orada gururla gördüğü verileri paylaşmak istediğini dile getirdi. 

Türkiye'nin yüzde 94 okuryazarlık oranıyla dünyadaki gelişmiş ülkeler arasında yer aldığını gururla gördüklerini ifade eden Çelik, okullaşma oranlarında da 2002 yılından beri ulaşılan seviyenin gurur verici olduğunu söyledi.

Eğitim kurumlarında 1 milyon bilgisayarın eğitime kazandırıldığını aktaran Çelik, "Türkiye'de yürütülen FATİH Projesi'ni dünya biliyor ve yakından takip ediyor. FATİH Projesi'nin özelliği okula taşınan teknolojiyi öğrenciye yani bireye kadar indirgemek" diye konuştu. 

Çelik, Bakanlığın okullara yönelik kalite sistemi üzerine çalışmasına da değindiği konuşmasında, "Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın direktifleriyle yapılan çalışmalarla eğitime erişim ve katılımdaki uluslararası standartları yakalamış bir Türkiye'nin nitelikte de aynı seviyeye taşınması için kalite göstergelerini çok kısa sürede yayımlayacağız. Tüm okullarımızda minimum kalite göstergelerini zorunluluk haline getireceğiz. Yöneticilerin performanslarını da böylece değerlendirmiş olacağız" dedi. 

Eğitimdeki gelişmelerin giderek artacağına dikkati çeken Çelik, MEB'in bu gayretlerine destek veren Bilfen Okulları'nın kurucusuna ve çalışanlarına da şükranlarını sundu.

Çelik, FATİH Projesi'yle uyumlu olan BİLPORT'dan tüm okullardaki öğrencilerin yararlanmasını umduğunu sözlerine ekledi. 

Sayısal dersler kabul olmaktan çıkacak

Bilport Eğitim Portalı, tablet bilgisayarlarda mevcut teknolojilerle gösterilemeyen flash içerikleri işlenebilir hale getiren yeni bir teknoloji ile öğrenciler için kabusa dönüşen sayısal dersleri, multimedya görüntülerle destekleyerek kolay anlaşılabilir hale getirdi.

Öğrenciler, BİLPORT bünyesindeki 250 bin soruyu ve yüz binlerce sayfayı saniyeler içinde yönetebiliyor. Alanında uzman eğitimciler tarafından hazırlanan kazanım testleriyle öğrenmenin her aşamasında başarı ölçülebiliyor.

Teknolojik alt yapısıyla 5 milyon öğrencinin çevrim içi (on-line) ortamda eğitim almasına olanak sağlayan Bilport, tüm görselleri Full HD kalitede kullanıma sunuyor. Bilport Eğitim Portalı için geliştirilen yazılımlar, ISO güvenlik ve kalite belgeleri taşıyor.

BİLPORT, saniyeler içinde hesaplanan sınav sonuçları ile öğrenci durumunu görebiliyor, aynı zamanda sonuçlar öğretmenlere ve velilere anlık iletilebiliyor.

Böylece veliler çocuklarının tabletlerinde çalıştıkları derslerin başarısını çevrim içi (on-line) takip edebiliyor. Öğrencinin dijital ortamda ders çalışırken aynı zamanda ekranda not almasına izin veren sistem, yüksek hızda arama yapabilme özelliği de taşıyor.

Ayrıca öğrencinin tüm sınıflar seviyesinde yaptığı bütün çalışmalar dev bir dijital kütüphanede saklanıyor. Öğrenilmek istenilen herhangi bir konunun video etkileşimli anlatımına arama yapılarak ulaşılabiliyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.