banner

Kalemli tabletler mayıstan itibaren dağıtılacak
FATİH Projesi kapsamında, mayıstan itibaren öğrenciler ile öğretmenlere kalemli ve kameralı tablet bilgisayar dağıtılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile TELPA şirketi temsilcileri, FATİH Projesi kapsamında, 700 bin Tablet Bilgisayar Seti Dağıtımı ihalesi sözleşmesini törenle imzaladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, FATİH Projesi'nin teknolojinin eğitimde etkili şekilde yürütülmesi için geliştirilen en önemli projelerden olduğunu belirterek, sözleşmeyle mayısta dağıtılacak, 700 bin tablet için önemli bir aşamanın geride bırakıldığını söyledi.

Tabletlerin teknik kapasite açısından bugüne kadar alınan en iyi ve en uygun fiyatlı ürün olduğunu vurgulayan Kurt, bir tablete 550 lira ödeyeceklerini kaydetti. Kurt, "FATİH Projesi'ni en etkin şekilde sürdürmeye devam ediyoruz. Bütün öğrenci ve öğretmenlerimize, en kısa zamanda tablet bilgisayarları ulaştıracağız" diye konuştu.

Altyapı çalışmalarının devam ettiğini ve 17 bin 30 okulun çalışmalarının bitirildiğini bildiren Kurt, 10 bin okulun altyapı ihalelerinin de başladığını anlattı. Böylece tabletlerin okullarda işlevsel hale geleceğini belirten Kurt, 437 bin etkileşimli tahtanın 170 bininin dağıtıldığını, geri kalan kısmının ise yıl sonuna kadar dağıtılacağını kaydetti.

Okullarda kalitenin artırılması için EBA üzerinden 150 bin içeriğin yayımlandığını söyleyen Kurt, dershanelerin dönüşümü sürecinde, okullardaki kurslara destek amacıyla 8. sınıfın öğrencileri için tüm içeriklerin hazırlandığını belirtti. Kurt, "Öğrenciler 20 Mayıs'tan itibaren dağıtılacak tabletlerle bu bilişim ağına rahatça ulaşabilecek" dedi.

MEB'in sitesinde 8. sınıflara ilişkin kazanım temelli testlerin de yayımlandığını bildiren Kurt, "Avrupa Birliği projelerinden yaklaşık 15 milyon avro aktarılarak, inşallah 2015 sonuna kadar liselerdeki içerikleri tamamlamak için de gayret sarfediyorlar. Özellikle 12. sınıftan başlamak üzere EBA'da tüm ders içeriklerini tamamlayacağız" diye konuştu.

Tabletlerin, 10,1 ekran boyutu, 8 çekirdekli işlemciye sahip olduğunu, 2 megapiksel ön, 5 megapiksel arka kamerası bulunduğunu anlatan Kurtu, "Ayrıca, kalemin gücüne inanan bir toplum olarak tablette de kalem olmazsa eksik olabileceğini düşündük. Onun aktif EMR kalem dediğimiz, öğrencilerimizin tablet üzerine yazı yazabileceği bir kalem koyduk. İleriye dönük alacağımız tabletlerde de bu kalem hassasiyetimizi sürdüreceğiz" ifadesini kullandı. 

"Tabletler yüzde 100 Türk mühendislerin dizaynı"

TELPA Komünikasyon Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman da dünyada kalitesiyle kanıtlanmış ama fiyatta da rekabetçi mükemmel bir ürün geliştirdiklerini belirterek, "Tabletler, yüzde 100 Türk mühendislerin dizaynıdır. Çocuklarımızın ve bizim rahatlıkla kullanabileceği bir ürün üretmeye çalıştık" diye konuştu.

Öğrencilerin bu tabletleri severek taşıması için dizayna önem verdiklerini de vurgulayan Yaman, ürünlere 4 yıl garanti verdiklerini bildirdi.

Yaman, 2013-2014 eğitim öğretim yılında 675 bin, 2014-2015 eğitim öğretim yılı için de 700 bin tablet ürettiklerini kaydetti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.