banner
banner
banner

Emko ‘Geleceğin Sınıfları’nı tasarlıyor
Eğitim sektöründe yaşanan rekabetin okulları farklılığa ittiğini belirten Emko Emaye Yazı Tahtaları ve Eğitim Gereçleri A.Ş. Satış Müdürü Yeliz Açıkgöz, eğitimcilerin benimsedikleri eğitim modellerini destekleyecek ürün tasarımlarını geliştirdiklerini söylüyor. Açıkgöz 2017’de çıkardıkları Airboard ve Eğitim Duvarları ile sınıf içindeki yazma alanlarını arttırarak, sınıf içi aktif öğrenme alanları sağladıklarını ifade ediyor.

emkoEmko firması hakkında bilgi alabilir miyiz? Faaliyet gösterdiğiniz alanlar nelerdir?
Firmamız 1979 yılında emaye ve yazı tahtası üretimi üzerine kurulmuştur. Türkiye’de eğitim mobilyaları alanında hep ilkleri gerçekleştiren firma olduğumuzu söyleyebilirim. Türkiye’nin ilk emaye yazı tahtasını ve ilk modern sırasının üretimini yaptık. Aynı zamanda Türkiye’nin yine ilk akıllı tahta üreticisi Emko olmuştur.
Firmamız kurulduğu günden bu yana büyüyerek, üç ana kategoriye ayırdığımız ürün gruplarında müşterilerine hizmet vermektedir. Bunları biz; eğitim mobilyaları, yazı tahtaları ve görsel iletişim ile eğitim teknolojileri ve akıllı tahtalar olarak ayırıyoruz. Bugün bu üç alanda da hedefimiz yine ilklerin ve yeniliklerin firması olmaya devam etmek; kalite anlayışımızı eğitimin pedagojik ve didaktik yaklaşımlarıyla besleyip, firmamızın dünya çapında bir eğitim mobilyası ve eğitim teknolojileri firması olmasını sağlamaktır.

emkoKALİTEYİ ARAYAN EMKO’YU TERCİH EDİYOR
Eğitim sektörüne yönelik sunduğunuz hizmet ve ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz? Hizmetleriniz diğer firmalardan hangi yönleriyle ayrılıyor? Sizi farklı kılan özellikler nelerdir?
Eğitim sektörüne sunduğumuz farklarımızı şöyle sıralayabilirim; yenilikçi anlayışımız, fonksiyonel ve şık tasarımlarımız, kalite algımız ve marka imajımız. Bu ilkeleri her ürün kategorimizde sürdürmeye çalışıyoruz. Amacımız hem kurumları hem de velileri ürünlerimiz konusunda bilinçlendirip, en iyisini talep etmelerini sağlamak. Bu amacımızda başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Kalite algısı yüksek kurumlarımız Emko ürünlerini tercih ediyor.
Yazı tahtaları ve görsel iletişim alanında kalite ve tasarım anlamında sektörün önde gelen firmasıyız. Eğitim mobilyalarını tasarlarken eğitimin pedagojik ve didaktik ilkelerini düşünüyoruz. Sınıf akustiğinden, aktif öğrenme alanlarına, sınıf içi sosyal etkileşime kadar birçok farklı ögeyi harmanlayıp müşterilerimize sunuyoruz. Akıllı tahtalarımız müşterilerimizin Emko kalitesini tercih ettiği diğer bir ürün grubumuz. Çok büyük rakiplerimizin olduğu bu alanda kurumlar ucuz, kitlesel üretim, ihale ürünleri yerine EmkoLED akıllı tahtaları tercih ediyor. Veliler, sınıflara girdiğinde Emko’nun özel akıllı tahta tasarımlarını gördüğünde okula karşı olan sıcaklığı artıyor. Bizim en büyük artımız eğitimin içinde büyüyen, bir eğitim firması olmamız. Akıllı tahtayı herkes standart ürün olarak görürken biz bu algıyı değiştirdik. Müşterilerimize, anaokulu için ayrı, ilkokul, ortaokul için ayrı, lise için ayrı akıllı tahtaları diğer ürünlerle beraber sunabiliyoruz. Öğrenci psikolojisi için ilkokuldan ortaokula geçerken akıllı tahtasından, mobilyalarına, panosuna, yazı tahtasına kadar bambaşka bir sınıfa geçmek çok olumlu etki yaratıyor. Veliler de bu anlayıştan hoşnut oluyor.

emkoEĞİTİM MODELİNE UYGUN ÜRÜN TASARLIYORUZ
Okul mobilyalarında yeni trendler nelerdir? 2017-2018 yılında okul mobilyalarında öne çıkan tasarımlara değinebilir misiniz?
2017-2018 yılını biz farklılık yılı olarak görüyoruz. Okullar arasında rekabet çok yüksek seviyede ve herkes rakibinden ayrışmaya çalışıyor. Eğitim modeli, kampüs olanakları, öğretmen ekibi, sınav başarısı, dil eğitimi ve sosyal olanaklar gibi birçok konunun yanında sınıf tasarımları da rekabette önemli bir ayrıştırıcı oldu. Kurumlar eğitim modeli anlamında ise Flipped Learning, Aktif Öğrenme, STEM gibi modelleri tercih etmeye başladı. Ayrıca yabancı dil eğitiminin de önemi son zamanlarda artış gösterdi. Eğitimcilerin benimsedikleri eğitim modellerini destekleyecek ürün tasarımlarına ihtiyaçları var. Biz, teknolojik olarak akıllı tahtalarımızla bu sistemi destekleyecek donanım ve yazılımlar sunarken aynı zamanda mobilyalarımızla da bu sistemleri destekliyoruz. 2017’de çıkardığımız Airboard ve Eğitim Duvarları diye iki tane ürünümüz var. Bu ürünlerle sınıf içindeki yazma alanlarını arttırıyoruz ve sınıf içi aktif öğrenme alanları sağlıyoruz. Bilgiye ulaşım kolaylaştığı için öğretmen artık bir rehber olarak görülüyor. Dolayısıyla çocuklar yaparak öğrenmeye ve grup çalışmalarına daha meyilli oluyorlar. Bunun için bu ürünleri kullanarak sınıfta sınırsız yazma alanı sağlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda sınıf akustiği üzerinde çalışarak sınıfta sadece görsel anlamda değil, işitsel anlamda iletişimi de iyileştiriyoruz. Yine bu sene çıkardığımız, Emko Display öğrenci dolaplarımızla öğrencilerin sınıf içinde sosyal etkileşimini arttırarak, her öğrenciye kendini ifade edebilecekleri alanlar sunuyoruz. Bunlar gibi ürünleri kullanarak dersin kalitesini arttırmayı amaçlıyoruz. Bu sene sloganımızı “Geleceğin Sınıfları” olarak belirledik. Ürün portföyümüzü oluştururken hep bir adım ötesini düşünerek geleceğin sınıflarını eğitimcilerle beraber tasarlıyoruz.
Hizmet sunduğunuz eğitim kurumu sayısı ne kadar? Kaç eğitim kurumuna ulaşmayı hedefliyorsunuz? Ayrıca ürünlerinizi yurtdışına da ihraç ediyor musunuz?
Emko çok eski ve köklü bir firma ve ürün portföyü çok geniş. Bu nedenle eğitim kurumları pazarında penetrasyonumuz çok yüksek. Artık kurum sahipleri ile konuştuğumuzda bile küçükken Emko’nun sıralarını ve yazı tahtalarını kullandıklarını söylüyorlar. Bu da bizim markamıza karşı sıcak yaklaşmalarını sağlıyor.
İhracat için de başta İsveç olmak üzere Avrupa pazarı ve Körfez ülkeleri en çok çalıştığımız ülkelerin başında geliyor. Ülkemizi yurtdışında da temsil etmek bizi gururlandırıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.