banner
banner

Öğrenim özrü atama kararı Danıştay'a taşındı
Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrenim özrü atama kararı Danıştay’a götürüldü

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmenler için öğrenim durumunun özür grubundan çıkartılması kararıyla ilgili olarak Danıştay’da dava açtıklarını bildirdi.

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin bu gerekçeyle özür grubu tayinlerinden yararlanmak istediğini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak öğrenim durumunu özür grubundan çıkarttığını anımsattı. Adında eğitim olan bir kurumun personelinin eğitimine engel olacak düzenlemeleri hayata geçirmesine anlam veremediğini ifade eden Koncuk, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Danıştay’ın öğrenim özrü konusunda açılmış davalarda çalışanlar lehine verdiği kararlar söz konusuydu. MEB, mahkeme kararları doğrultusunda düzenleme yapması gerekirken, tam aksine yönetmelikte değişiklik yaparak öğrenim gerekçesini özür grubundan çıkardı. Bu kararından dolayı MEB’in sevk ve idare etme sorumluluğunu taşıyanları kınıyorum. Bu yanlışlığın giderilmesi ve çalışanların kazanılmış haklarının gasp edilmesine engel olmak için demokratik ve hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu anlamda Danıştay’da dava açtık. Dilerim mahkeme kısa sürede talebimiz doğrultusunda karar verir ve bu ucube uygulamayı sonlandırır.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.