banner

İmam-hatiplerin orta kısmını birlikte açalım
MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, 4+4+4 eğitim sistemine ilişkin kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeler sırasında önerge sunacaklarını söyledi.

İmam-hatiplerin orta kısmını birlikte açalımÖnergenin, Kur'an-ı Kerim'in okullarda seçmeli ders olarak okutulması ve İslam peygamberi Hz. Muhammed'in (sas) hayatının öğretilmesine ilişkin olduğunu kaydeden Şandır, Anadolu'da Sabah programında gündemdeki eğitim reformunu değerlendirdi.

28 Şubat sürecinden rövanş almak için kanun teklifinin 28 Şubat'ta getirilmesinin tenkitleri de beraberinde getirdiğini söyleyen Şandır, eğitim modeliyle ilgili MHP'nin önerisinin de kademeli eğitim olduğunu ifade etti. Tüm çocukların okulöncesi eğitimi bir yıl zorunlu olarak alması gerektiğini belirten Şandır, şunları kaydetti: "Sonra 4 ya da 5 yıl ilkokul. Bundan sonra ikinci kademede artık çocuğu yönlendirmeye başlamak lazım. Çocuklarımıza milli kültürümüzün insanlık değerlerinin tüm kaynakları öğretilmeli. Zorunlu tartışılır. Seçmeli olsun. Çocuklarımıza Kur'an-ı Kerim öğretilsin okullarda. İkinci kademe tüm okullarda Hz. Peygamber'in hayatını öğretelim. İnsanlarımızın eylemini belirleyen, onu ölçülendirecek değerleri o yaştaki çocuklara vermek lazım. Seçme özgürlüğü bırakalım."

CHP'nin bu teklife karşı çıkacağının hatırlatılması üzerine Şandır, "CHP ne der ne demez ona göre hareket edemeyiz. MHP olarak hareket ediyoruz. Bu bölgede güçlü olmak istiyorsanız, insanlarımızı kendi değerlerine sahip, özümsemiş olarak yetiştirmemiz lazım." dedi.

İmam-hatiplerin orta kısmını gelin birlikte açalım

MHP'yi 28 Şubat'ın ürünü olan 8 yıllık kesintisiz eğitim modelini savunmakla suçlamanın vicdana sığmayacağını ifade eden Şandır, "Biz hiçbir zaman imam-hatiplere karşı çıkmadık. İmam-hatiplerin orta kısmı açılmak isteniyor. Gelin birlikte açalım. Biz destek verelim, siz teklif verin. Başörtüsü yasağının kaldırılmasında da bunu yaptık." sözlerini kaydetti.

CHP'nin 'bu işi sokak çözer' açıklamalarını çok tehlikeli bulan Şandır, tüm siyasetçileri sağduyulu davranmaya çağırdı: "Biz faydayı hasıl etmek zorundayız. Siyaseti sokağa davet etmek çok tehlikeli bir hadise. Geçmişte yaşadık bunu. Siyaset Meclis'te yapılmalı, çözüm siyasette aranmalı. CHP'nin o beyanı, Başbakan'ın muhalefeti suçlarken kullandığı 'Anladıkları dilden' ifadesi de yanlış. Tüm siyasetçileri sağduyulu olmaya davet ediyoruz."

(zaman gazetesi)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.