banner

MEB'den okullara ‘yeni sınav sistemi’ ile ilgili uyarı
Milli Eğitim Bakanlığı, okullara bu yıl uygulanacak yeni ortaöğretime geçiş sistemine ilişkin herhangi bir aksaklığın yaşanmaması ve gerekli tedbirlerin alınması yönünde uyarıda bulundu. İşte alınacak önlemler…

-Ortaokulların 8. sınıflarında görev yapan öğretmenlerden rapor, izin ve başka mazeretlere bağlı olarak göreve gelmeyenlerin yerine, öğretmen görevlendirilmesi suretiyle derslerin işlenmesinde herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine özen gösterilecek

-Alınan tedbirlere rağmen öğretmen temininde güçlük çekilen derslerde okul müdürlüklerince ivedikle il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iletişime geçilerek boş geçen derslerle ilgili gerekli tedbirler zamanında alınacak

-Ortak sınav yapılacak dersler için, okullardaki kadrolu branş öğretmenler öncelikle 8. sınıflarda görevlendirilecek

-Okullarda branş öğretmeninin eksik kalması halinde okulun bulunduğu eğitim bölgesindeki diğer ortaokullarından, ortaöğretim kurumlarından veya ilçe/il genelindeki diğer eğitim kurumlarından branş öğretmenler görevlendirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okulları yeni ortaöğretime geçiş sistemine ilişkin herhangi bir aksaklığa sebebiyet vermemeleri ve gerekli tedbirleri almaları yönünde uyardı.

Alınan tedbrilere rağmen öğretmen temininde güçlük çekilen derslerde okul müdürlüklerince ivedikle il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iletişime geçilerek boş geçen derslerle ilgili gerekli tedbirler zamanında alınacak. Ortak sınav yapılacak dersler için, okullardaki kadrolu branş öğretmenleri öncelikle 8. sınıflarda görevlendirilecek.

Bakanlıkça yayımlanan genelgede, temel eğitimden ortaöğretime geçişte öğretmenin ve okulun rolünü artırarak sınav kaygısından uzan bir değerlendirme sürecini içeren yeni sistemin, 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulanacağı anımsatıldı.

Oluşturulan yeni yapının merkezi değerlendirmeyi kaldırarak, okul düzeyinde işlenen dersleri ve yapılan değerlendirmeleri ön plana çıkardığı vurgulandı. 

Sistemin yeni olması sebebiyle oluşabilecek bazı aksaklıkların önüne geçmek için, doğru bilgilendirmelerin yapılmasının yanında, var olan insan kaynağından da etkili bir biçimde yararlanmayı da gerektirdiği belirtilerek, ortaokulların 8. sınıflarında okuyan öğrencilerin Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T.C İnkılap Tarihi, Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden birinci ve ikinci yarıyılda birer ortak yazılı sınava girecekleri hatırlatıldı.

Genelgeye göre, ortaokulların 8. sınıflarında okutulan bu derslerde ülke genelinde birliktelik ve eş güdümün sağlanması amacıyla Talim ve Terbiye Kurulunca duyurulan takvimi öğretmenler yıllık planlarına uygulayacak, uygulamada bütünlük yetkililerce sağlanacak. 

Ücret karşılığı görevlendirmeler yapılabilecek

Ortaokulların 8. sınıflarında görev yapan öğretmenlerden rapor, izin ve başka mazeretlere bağlı olarak göreve gelmeyenlerin yerine, öğretmen görevlendirilmesi suretiyle derslerin işlenmesinde herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine özen gösterilecek.

Alınan tedbrilere rağmen öğretmen temininde güçlük çekilen derslerde okul müdürlüklerince ivedikle il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iletişime geçilerek boş geçen derslerle ilgili gerekli tedbirler zamanında alınacak.

Ortak sınav yapılacak dersler için, okullardaki kadrolu branş öğretmenleri öncelikle 8. sınıflarda görevlendirilecek. Okullarda branş öğretmeninin eksik kalması halinde okulun bulunduğu eğitim bölgesindeki diğer ortaokullarından, ortaöğretim kurumlarından veya ilçe-il genelindeki diğer eğitim kurumlarından branş öğretmenleri görevlendirilecek.

Tüm bu tedbirlere rağmen ihitiyacın karşılanmaması halinde ise alan mezunlarından ücret karşılığı görevlendirmeler yapılarak gerekli tedbirler alınacak.

İllerde ortaokulların 8. sınıflarında ortak sınav yapılacak altı dersle ilgili tedbirler alınarak, öğretmen dağılımları bakanlığa bildirilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.