banner

Belediyeden Ermenice kursu
Diyarbakır'da daha önce çalışanlarına ve vatandaşlara yönelik Kürtçe kurs veren BDP'li merkez Sur İlçesi Belediyesi bu kez Ermenice dil kursu başlattı. Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, "Farklı dillerde eğitim görmek bu ülkeyi bütünleştirir" dedi.

Diyarbakır’da daha önce ’çok dilli’ belediyecilik yapan Sur Belediyesi, bir süre önce çalışanlarına ve vatandaşlara verdiği Kürtçe dil kursundan sonra, şimdi de Diyarbakır Ermeni Cemaat Vakfı, Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kürdi-Der) işbirliğiyle Ermenice dil kursu başlattı. Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği’ndeki bir odada İstanbul’daki Ermeni cemaatinin gönderdiği gönüllü öğretmen Fikri Çalış tarafından haftanın dört günü verilen kurslara, aralarında çocuklar ve yaşlılarında bulunduğu 40 kişi katılıyor.

 Ermenice kursu başlatan ve kursiyerlerle sohbet eden Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, çok dilli belediyecilik hizmetleriyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Demirbaş, şöyle dedi:
 

 "Biz çok dilli belediyleciliği esas alan bir yaklaşım içindeyiz. Biz kendimiz için ne istiyorsak bizim dışımızdakilere de aynısını istiyoruz. Bu demokrasinin olmazsa olmazıdır. Dolayısıyla ben Kürtlere ana dilde eğitim hakkı istiyorsam, bunu Ermeni, Süryani ve diğer halklar için de istiyorum. Daha önce Kürtçe kurs verdik. Şimdi Ermenice kurs, daha sonra da Süryanice kurs vermeyi düşünüyoruz."
(radikal) 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.