banner
banner
banner

Liseye yerleştirme sistemi değişiyor
Liseye yerleştirme sistemi gelecek yıldan itibaren değişecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,  "İnşallah önümüzdeki tercihler meselesini, tıpkı üniversitelere giriş meselesinde olduğu gibi bütün yedek listeleri, kontenjanlar dolana kadar işletilecek şekilde düzenleyeceğiz" dedi.  Avcı, 18 bin öğrencinin Kırmançi, bin 800 öğrencinin Zazaca ders almak istediğini vurgulayarak, "Ben o kadar az beklemiyordum" dedi.

Avcı, Nevşehir Üniversitesi'nin adının Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Siirt'in Aydınlar ilçesinin adının Tillo olarak değiştirilmesini öngeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde, soruları yanıtladı.

Kürtçe öğretmenlerinin görevlendirilmesine ilişkin soru üzerine Avcı, hangi okulda, kaç öğrencinin seçmeli dersi tercih edeceğini bilemediklerini, bu nedenle Kürtçe dahil seçmeli derslerin hiçbirinde kadro tahsisi yapamadıklarını söyledi.

Avcı,  geçen yılki uygulama sonucunda hangi okullarda, Kürtçe dersin seçmeli ders olduğuna dair fikir edindiklerini belirterek, ancak geçen yılki tercihlerin, gerçek talebi ne ölçüde yansıttığını bilemediklerini kaydetti. Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu netleştikten sonra okul bazında değil, il genelinde hangi seçmeli ders için, kaç öğretmen il genelinde görevlendirilirse ortalama tercihleri karşılayabiliriz, bunu ölçebilir duruma geleceğiz. Önümüzdeki yıldan itibaren Kürtçe de dahil olmak üzere, diğer seçmeli derslerde de talepleri gözönüne alarak, okul bazında değil, il genelinde farklı okullarda da bu seçmeli derslere girebilecek öğretmenler bulundurmaya çalışacağız. Özel okullarda bazı derslerin Kürtçe okutulabilmesine imkan veren son düzenlemeyle ilgili Bakanlar Kurulu kararıyla hangi dillerin okutulacağına dair sınırlamaların kalkması gerekiyor. O gerçekleştikten sonra biz gerekli hazırlıkları yaptık."

Avcı, 18 bin öğrencinin Kırmançi, bin 800 öğrencinin Zazaca ders almak istediğini vurgulayarak, "Ben o kadar az beklemiyordum" dedi.

Yedek listelere yönelik düzenleme

Bakan Avcı, kontenjanlara ilişkin bir soru üzerine yedek listeleri çalıştırdıklarını, iki kez açtıklarını, yedek listelere rağmen boş kalan kontenjanların bulunduğunu ifade etti.

Bu konuda bir düzenleme yapmaları gerektiğini kaydeden Avcı, "İnşallah önümüzdeki yıl, bu tercihler meselesini, tıpkı üniversitelere giriş meselesinde olduğu gibi bütün yedek listeleri, kontenjanlar dolana kadar işletilecek şekilde düzenleyeceğiz. Önümüzdeki yılki düzenlemede, ilk tercihleri aldıktan sonra geçişleri engellersek, tek tercih üzerinden bu kayıtıları yaparsak, o zaman yedek listeler boş kaldıkça yukarıya doğru çalıştırılabilir hale gelecek" diye konuştu.

Çarşaf giyen öğretmen hakkında

Avcı, bir başka soruyu yanıtlarken, "Ayvalık'taki öğretmen meselesi, bazı yayın kuruluşlarında köpürtüldüğü gibi çarşaf giyme meselesi değil, geleneksel, Türkiye'nin her yerinde giyilen  manto. Anladığım kadarıyla biraz daha bol bir manto. Okul bahçesi duvarından çekilen fotoğraflar üzerinden öğretmenin özel hayatını da rencide edecek  yayınlar yapıldı. Bu konunu, buraya getirilmiş olmasından da üzüntü duyuyorum" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.