banner

Kızların eğitimi için yeni yol haritası
Milliyet Gazetesi Yazarı Meral Tamer, kızların eğitimi için belirlenen yeni yol haritasını yazdı.

meral_tamerHürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın fikir annesi olduğu, 100 bini aşkın üyesi bulunan 41 kadın STK ile aralarında benim gibi bireysel katılımcıların da bulunduğu Haklı Kadın Platformu (HKP), dün 1. yaşını kutladı.
HKP’nin 1. yıldönümü nedeniyle önceki gün Vuslat Hanım’ın ev sahipliğinde Hürriyet’te düzenlenen toplantıda, önce geçen 1 yılın muhasebesini yaptık; ardından da toplantıya katılanların önerileriyle önümüzdeki dönemin yol haritasını çizdik.
51 bin 500 üyeli Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu TKDF Başkanı Canan Güllü’den Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği KA.DER Başkanı Çiğdem Aydın’a, Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER’in Başkanı Gülden Türktan’dan Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Şenay Önder ve iş kadını Leyla Alaton’a üyelerin toplantıda dile getirdikleri önerilerden öne çıkanları şöyle sıralayabiliriz:

Yeni yol haritamız
-  Kız çocuklarının ilköğretimden sonra eve dönmelerine yol açacak 4+4+4 Eğitim Yasası’na karşı Türkiye çapında protesto eylemleri yapılması.
-  2014 yerel seçimlerinde her kademede daha fazla kadının seçilmesi için şimdiden çalışmalara başlanması.
-  Cinsiyete duyarlı bütçe için toplumda farkındalık yaratacak faaliyetler.
HKP kurulduktan sonra ilk iş olarak, 3 ay sonraki 12 Haziran seçimlerinde daha çok kadına TBMM yolunu açmak üzere kolları sıvamak ve KA.DER’e destek vermek olmuştu. O dönemdeki çabalarımızın meyvelerini, 2 yıl öncesinden çalışmalarını başlatacağımız 2014 yerel seçimlerinde alacağımıza inanıyoruz. Yerel seçimler için adayların harcamaları gereken paranın, genel seçimlere oranla daha mütevazı olmasını da kadınlar lehine bir faktör olarak hesaba katıyoruz.

Ensestin fitili...
Bu 3 maddeye ilaveten toplantıda sadece TKDF Başkanı Canan Güllü’nün gündeme getirdiği, ülkemizin özellikle Doğu’sunda yaygın olan çok yakıcı bir konu vardı: ENSEST. Toplantı sonunda bu konu, HKP’nin öncelikli gündemine alınmadı; ama ben gazeteci sezgilerimle o nazik konunun fitilinin de önceki gün yakıldığını düşünüyorum.
Vuslat Hanım’ın inisiyatifiyle 7 yıl önce Türkiye’nin gündemine getirilen aile içi şiddet, bugün artık tabu olmaktan nasıl çıktıysa, ensesti de 3-5 yıl sonra konuşabilir, yargılayabilir ve cezalandırabilir hale geleceğimize ben inanıyorum. Bu önemli konuyu geniş olarak çarşamba günkü yazımda ele alacağım.

www.kizlarinegitimi.org
12 Haziran seçimleri öncesinde HKP olarak, tüm partilerin İstanbul milletvekili adaylarını biraraya getiren bir toplantı düzenlemiştik. O toplantıda “Türkiye’nin ilk kadın Spor Bakanı olmak istiyorum” diye çarpıcı bir söylemle karşımıza çıkan CHP adayı Yegâne Güley, yine bombayı patlattı.
Mutlaka görmüşsünüzdür. 10 gündür neredeyse bütün televizyon kanallarında, başrollerini Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in oynadığı “Kızlarımızı okutalım” reklamları dönüyor. Kamu spotu adı altında yayınlanan bu reklamlarla, 4+4+4’e gelen tepkilere karşı “Yok biz kızlarımızın okumasını herkesten çok istiyoruz” algısı yaratılmaya çalışılıyor.
Yegâne Hanım’ın itirazı, Eğitim Yasası şu anda Meclis’teyken ve hükümetin elinde kızların % 100 okula gitmelerini sağlama imkânı varken, bir STK gibi TV’de reklam yapması. Bu kamu spotlarını her gördüğünde “Hükümetin görevi yasa çıkartıp kızların okuma haklarının gasp edilmesini engellemektir” diye öfkelenirken, reklamların sonunda birkaç saniyeliğine görünen, küçücük yazılmış bir web sitesi adresi, onu çileden çıkartmış.
Çünkü www.kizlarinegitimi.org adresine girdiğinde ne görsün. Site bomboş. Toplantıda iPad’inden bize de gösterdi. Gerçekten de tek satır yazılı değildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.