banner

Bakana yumurta atmanın cezası 5 yıl hapis
Ege Üniversitesi'nde düzenlenen bir törene katılan AB Bakanı Egemen Bağış'a yumurta atan ve sağ gözünün altına isabet ettiren üniversite öğrencisi Esin Çalışkan'a "kasten yaralama" suçundan 5 yıla kadar; "AKP defol, üniversiteler bizimdir" sloganı atan Ayberk Demirhan'a ise 2 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bakana yumurta atmaya 5 yıl hapisGeçen yıl 8 Aralık'ta çeşitli etkinliklere katılıp ziyaretlerde bulunmak için İzmir'e gelen Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Ege Üniversitesi Kampusü'nde, EgeArt Sanat Günleri kapsamında Danimarkalı sanatçı Nina Hole'ün seramik çamurundan yaptığı 'Yanan Heykel'in açılış törenine katıldı. Tören sırasında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi birinci sınıf öğrencisi ve Öğrenci Kollektifleri üyesi Esin Çalışkan ile Ayberk Demirhan, kendisinden önceki konuşmacıyı dinleyen Bakan Bağış'a, "AKP defol, üniversiteler bizimdir" diye bağırdı. Ardından da 20 yaşındaki Esin Çalışkan, elindeki yumurtayı Bakan Bağış'a fırlattı.

Gözünün altına isabet etti

Bakan Egemen Bağış'ın korumaları, yumurta atılmasına karşı önlem amacıyla yanlarında bulundurdukları şemsiyeleri açsa da atılan yumurta, sağ gözünün alt tarafına isabet etti. Korumalar Bakan Bağış'ın etrafına etten duvar örerek görüntü alınmasına izin vermedi, bir süre sonra kürsüye çıkan Bakan Bağış'ın sağ gözünün altında küçük bir noktanın kan topladığı ve hafif şiştiği, paltosunda da yumurta lekeleri olduğu görüldü.

Protesto gösterisinin ardından polis tarafından gözaltına alınan ve bir gece nezarette kaldıktan sonra Adliye'ye sevk edilen Esin Çalışkan, mahkemece, 20 yaşındaki Ayberk Demirhan ise savcıya verdiği ifadenin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Olayı soruşturan savcı da iddianamesini hazırladı. Olay anında görevli koruma polislerinin de tanık olarak ifadeleri alındı. İddianamade, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın, doktor raporunda da yer aldığı gibi "sağ gözünün altından, hayati tehlike geçirmeksizin, basit bir tıbbı müdahale ile giderilebilecek nitelikte yaralandığı" yer aldı. Soruşturma sonrasında, öğrencilerden Esin Çalışkan'a "kasten yaralama" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle, "AKP defol, üniversiteler bizimdir" sloganını atan Ayberk Demirhan'a ise 2 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın önümüzdeki günlerde Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanacağı bildirildi.

(cnntürk)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.