banner

Dershanecilerin görüşleri rapor haline getirilecek
Milli Eğitim Bakanlığınca, dershane ve özel etüt eğitim merkezi temsilcileriyle yapılan toplantılarda yapılan öneriler ve anket sonuçları rapor haline getirilerek Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya sunulacak.

MEB'in, farklı illerde düzenlediği dershane ve özel etüt eğitim merkezi temsilcileriyle istişare toplantıları dün Ankara'da düzenlenen toplantıyla tamamlandı. Toplantılara Antalya'da 380, İzmir'de 420, İstanbul'un Avrupa yakasında 600, Anadolu yakasında 300, Ankara'da 450 dershane temsilcisi katıldı

Bakanlık, toplantılarda elde edilen sonuçlar üzerinde çalışıyor. Sonuçlar rapor haline getirilerek Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya sunulacak. Çalışma sonuçları, dershanelerle ilgili Bakanlar Kuruluna sunulacak taslağın alt yapısında da değerlendirilecek.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre toplantılara Antalya'da 380, İzmir'de 420, İstanbul'un Avrupa yakasında 600, Anadolu yakasında 300, Ankara'da 450 dershane temsilcisi katıldı.

Dershane temsilcilerinin toplantılardaki genel değerlendirmelerinin dershanelerin kapatılmasına, dönüştürülmesine karşı oldukları yönünde olduğu ifade edildi.

Toplantıdaki önerilerden de, yapılan anket sonuçlarından da çalışmalarda yararlanılacağı, değerlendirileceği kaydedildi.

''Katkı ve desteğiniz çok önemli''

Toplantılarda, temsilcilere cevaplamaları için çeşitli soruların yer aldığı değerlendirme anketi dağıtıldı.

Ankette dershane yöneticilerine hitaben bazı ifadeler de yer aldı. Dünyanın çok hızlı bir biçimde değiştiği ve geliştiği belirtilerek, son yıllarda Türkiye'nin de dünyadaki bu gelişim sürecine ciddi bir biçimde uyum sağladığı ve hızla geliştiği kaydedildi.

Bu kapsamda bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bu değişimin ana odağının eğitim sürecindeki gelişme ve değişme hızı olacağı ifade edilerek, ''Dolayısıyla ülkemizin bu sürece yeterince hızlı adapte olması ve dünyadan kopmaması için eğitim sektörünün kamu tarafını temsil eden Milli Eğitim Bakanlığı ve sürecin özel sektör kısmında emek sarf eden, katkı sağlayan siz dershane yöneticilerinin katkı ve desteği çok önemli bir yer teşkil edecektir'' denildi.

Bakanlık olarak Türkiye'nin bu gelişim sürecine destek olmak için uzun yıllardan beri gündemde olan dershanelerin özel okula dönüşümüne ilişkin bir süreç başlatıldığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

''Bu dönüşüm sürecinde dershanelerin dönüşebileceği yeterince farklı ve zengin alternatiflerin oluşturulabilmesi açısından vereceğiniz katkılar önem arz etmektedir. Sorulara vereceğiniz cevaplar ve tartışma sürecine yapacağınız katkı, ülkenin insan, emek ve zaman kaynağını en optimum biçimde kullanabileceğimiz ikincil mevzuatın hazırlanmasında bize katkı verecektir.''

Farklı teşvikler önerildi

Ankette, 7 soru ve 10 değerlendirme yer aldı. Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi durumunda sağlıklı bir geçiş için gereken sürenin ne kadar olduğunun sorulduğu ankette, ''bir yıl ya da daha az bir süre, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl ve fikrim yok'' seçenekleri yer aldı.

Temsilcilere, dershanelerinin özel okula dönüşebilmesi yönündeki en büyük problemleri de soruldu. Bu soru için verilen seçenekler arasında ''mevcut özel mevzuatındaki engeller, ekonomik koşullar, arsa ve imar sorunu, öğretmen ihtiyacı, öğrenci yetersizliği, yerel sorunlar'' ifadeleri yer aldı.

''Dershanenizin özel okula dönüşmesi sürecinde teşvikler ne düzeyde önemlidir'' sorusu da yöneltilerek, verilen şıkları önem derecesine göre sıralamaları istendi. Bu teşvikler arasında ise ''yatırım yeri arsa tahsisi, öğrenci başına teşvik (burs, kredi), vergi indirimi, sigorta primi desteği, KDV istisnası, öğretmen istihdam koşullarının yeniden düzenlenmesi, yatırım maliyetine bina, donatım gibi destek sağlanması, bazı alanlarda devlet okullarıyla işbirliği protokolleri, devlet okullarına tanınan kolaylıklardan yararlanma'' yer aldı. Ankete katılanların bunların dışında fikrini yazabileceği de bölüm ayrıldı.

Geçiş alternatifleri

Çalışmada, dershanelerin özel okullara dönüşümünde ihtiyaç duyulan geçiş sürecinde alternatif öneriler sunularak, bunların hangisi üzerinde çalışılması gerektiği sorusu yöneltildi. Bunlar arasında teşvikler, açık lise alternatifleri, bazı derslerin yüz yüze verildiği (açık meslek lisesi uygulaması örneğinde olduğu gibi) açık lise alternatifleri yer aldı.

Dershane temsilcilerinden, fiziki olarak özel okula dönüşemeyecek durumdaki dershaneler için önerileri, özel okula dönüşme sürecinde en önemli kaygılarının neler olduğu, konuyla ilgili başka eklemek istedikleri konular da soruldu. 

Gerekli alt yapıya sahip misiniz?

Ankette, temsilcilerin yaşı, cinsiyeti, kaç yıldır bu sektörde çalıştıkları, dershanelerinde kayıtlı okul türlerine göre öğrenci sayıları, çalışan öğretmen ve uzman öğretici sayısı, istihdam edilen yardımcı personel sayısına ilişkin sorular da yöneltildi.

Dershanelerine ücretsiz kayıt yaptıran öğrenci sayısının toplam öğrenci sayısına oranının da sorulduğu çalışmada, ''Dershanelerin özel okullara dönüşüm projesi kapsamında dönüşüm için gerekli altyapıya sahip misiniz'' sorusu da yer aldı.

Son olarak dershanelerin özel okula dönüşümünü destekleyip desteklemediklerinin sorulduğu temsilcilerden, desteklemeleri halinde varsa çekincelerini belirtmeleri istendi.

Desteklemeyip, ancak bazı konuların halledilmesi halinde destekleyeceğini ifade edebilecekler için de bir bölüm ayrıldı. Bunun dışında ''kararsızım'' ifadesine de yer verildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.