banner

Okul konusunda sıkıntıları asgariye indirdik
Başbakan Erdoğan, ""Bugünün çocukları ilim tahsil etme ve bilgiye ulaşma noktasında gerçekten son derece talihliler. Okul konusunda sıkıntıları asgariye indirdik. Her şehrimize üniversite açarak, üniversite tahsilini kolaylaştırdık. İşte geldiğimizde 76 üniversite, şu anda 175 üniversite...” açıklamasında bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen İlim Yayma Vakfı'nın 40. yıl programında yaptığı konuşmada, vakfın 40. yıl dönümüne katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, geceye geç katılmasından dolayı salondakilerden helallik istedi.

Bugüne kadar vakfa hayır ve hizmetle çok çok gayretleri dokunmuş, ebedi aleme göçmüş ve şu anda aralarında bulunan büyükleri olduğunu belirten Erdoğan, ebedi aleme göçenleri rahmetle anarak, aralarında bulunan büyüklerine de sağlık, sıhhat ve afiyetle nice ömürler geçirmelerini diledi.

Bu kişilerin meselelerinin para kazanmak, mal mülk elde etmek olmadığını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rütbe, makam, mansıp, şöhret gibi dünyevi payelerin peşinde de değillerdi. Onlar insanın, yaradılmışların en şereflisi olduğuna inanıyor, dolayısıyla da insan yetiştirmenin en şerefli, en hayırlı hizmet olduğunu biliyorlardı. İlahi mesaj, 'Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?' diye buyuruyor. Hazreti Peygamber, 'İlim rütbesi, rütbelerin en yücesidir' buyuruyor. İşte bu 98 güzel insan bu ilahi mesajlardan, bu hadis-i şeriflerden yola çıkarak, hem de son derece meşakkatli bir yola çıkarak insan yetiştirme gayesiyle bir muhabbet tesis ettiler."

Başbakan Erdoğan, bu süreci, bu 40 yılı yaşamayan, 70'lerin, 80'lerin, 90'ların zorluğunu hissetmeyenlerin, ortaya çıkan eserin ehemmiyetini çok fazla idrak edemeyebileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bugünün çocukları ilim tahsil etme ve bilgiye ulaşma noktasında gerçekten son derece talihliler. Okul konusunda sıkıntıları asgariye indirdik. Her şehrimize üniversite açarak, üniversite tahsilini kolaylaştırdık. İşte geldiğimizde 76 üniversite, şu anda 175 üniversite... Üniversitesi olmayan ilimiz yok. Yanöğrenci artık üniversiteye gitmiyor. Üniversite öğrencinin ayağına gelmiş durumda. Anaokuluyla, ilkokuluyla, ortaokuluyla, lisesiyle, üniversitesiyle..."

"Bu kadar üniversiteye ne gerek var? diyenler oldu"

Başbakan Erdoğan, bunu da eleştirenler, "Bu kadar üniversiteye ne gerek var?" diyenler olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İmkansızlıklar sebebiyle ülkemde üniversiteye gidemeyen o yavruları göremeyenler vardı. Ama şimdi artık 'Ben belki İstanbul'da okumayabilirim ama Hakkari'de okurum' diye üniversite yolunu görenler var. Tüm bunların yanında az önce değerli başkan da ifade etti, hakikaten çok çok çileler çekerek bugünlere geldik. Düşünün nerelerden geçtik."

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

-"İşte bir 28 Şubat... O günden bu yana hakikaten çok ciddi bir ara oldu, o ara bu ülkeye çok şeyler kaybettirdi aslında. Bunun bedeli aslında çok ağır oldu bu ülkeye. Bunun farkında olanlar var ama hala olmayanlar var"

- "İşte 4, ardından ikinci 4, ardından diğer 4 ve 12... İsteyen düz okullara göndersin, isteyen imam hatiplere göndersin"

- "İşte buyurun tercihler ortaya çıkmaya başladı ve bu tercihler neticesinde meslek liselerinden mezun olan yavrularımız da bırakın istediği üniversiteye gitsin. İmtihanı kazanırsa gidecek, imtihanı kazanmadan zaten gitmeyecek, niye engelliyorsun?"

"İmam hatip okullarının, meslek liselerinin kapılarındaki kilitleri biz kaldırdık. Şimdi yeni yeni bazı kutsallar üretiliyor"

- "Bu kutsalları üretenlere diyorum ki, siz bu kutsallarınızı bir kenara koyun da bakın şu anda artık, normal düz orta liselerde, seçmeli olarak Kur'an-ı Kerim dersi var, seçmeli olarak Siyer-i Nebi var. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi var. Böyle bir şey var mıydı?"

- "Şu anda ilim tahsil etmek isteyen her öğrenci için yollar, kapılar, imkanlar, ardına kadar açılmış durumda"

-"İlim Yayma Vakfı, onun gibi nice vakıf, nice dernek, on yıllar boyunca, nesiller yetiştirmek, gençliği imanla, Kur’an’la buluşturmak, gençlerin ilim tahsilini sağlamak için çok çetin bir mücadele verdiler"

- "(İlim Yayma Vakfı kurucularının) Gayeleri para kazanmak değildi. Gayeleri, makam, mevki, rütbe, şöhret elde etmek değildi. Güç peşinde koşmadılar, iktidar peşinde koşmadılar, onlar 'Biz orantısız güç olalım' demediler. Sadece 'Ben' demediler"

- "Tek derdi hedefe ulaşmak olan, yolun önemini unutan, Allah korusun, her yola sapar, her hendeğe düşer, her engele takılır, hem yoldan olur, hem de hedeften, menzilden olur"

- "Bir tek kişiye ulaşırsınız, bir kişinin elinden tutarsınız, bir kişi için emek sarf eder, onu adeta bir mücevher gibi, bir elmas gibi işlersiniz; o bir tek kişi gelir, tarihin akışını değiştirir"

- "İlim tahsili, bir gönül işi olmaktan çıkıp, hesaba kitaba büründüğünde, orada süte su karışır, orada süt mendilden damlamaya, hayr olan niyet Allah korusun, şerre dönüşmeye başlar"

- "Rabbim, fitne fesat gibi bu büyük tehlikelerden bizi 'Ya Hafız' ismi şerifi hürmetine muhafaza etsin."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.