banner
banner
banner

Öğretmenlerin özlük hakları için iletişim hattı oluşturuldu
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenlerin özlük haklarına ilişkin soruların yanıtlanması amacıyla 6 Ocak'tan itibaren faaliyete geçecek olan "444 9 446" numaralı iletişim hattını oluşturduklarını açıkladı.

Bakan Avcı, Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen "Eğitim Ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri" töreninde yaptığı konuşmada, Bakanlığının öğretmenlerin özlük haklarıyla ilgili çok fazla soruya muhatap olduğunu dile getirerek, bu konuda basında zaman zaman çok sağlam olmayan bilgilerin yer aldığını söyledi.

Öğretmenlerin ve MEB çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili sorunlarını danışabilecekleri bir iletişim hattı açıldığını belirten Avcı, hattın Milli Eğitim Bakanlığı’nın İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nce oluşturulduğunu anlattı.

Bakan Avcı, elinde tuttuğu "İnsan Kaynakları İletişim Hattı "444 9 446" numaralı iletişim hattı yazısını göstererek, öğretmenlerin değil, bütün milli eğitim camiasının özlük sorunlarını, insan kaynaklarıyla ilgili sorunlarını 6 Ocak'tan itibaren bu hat aracılığıyla öğrenebileceklerini belirtti.

Geçen haftaki bir programında özellikle dezavantajlı grupların, şiddet gören kadınların, eski hükümlülerin, engellilerin meslek edindirilmesi ya da mesleğini değiştirmek isteyenlerin desteklenmesine ilişkin bir proje açıkladığını anımsatan Avcı, o programında projede bu gruplara yönelik oluşturulan iletişim hattını paylaştığını ancak bu konunun basında yeterince yer alamadığını söyledi. Bu nedenle bu danışma hattını tekrarlamak istediğini ifade eden Bakan Avcı, özelikle bu gruba girenlerin "444 4 632" numaralı iletişim hattını aradıklarında kendilerine en yakın eğitim merkezine yönlendirileceklerini ifade etti.

Avcı'nın bu konuşması sırasında, engelli bir öğrencinin, "Engelliler sizinle gurur duyuyor" şeklinde sözleri  üzerine Bakan Avcı, öğrenciye teşekkür ederek, "Böylece, maksat hasıl oldu. Konuşmanın diğer bölümlerini size daha sonra anlatırım" diyerek espri yaptı.

Bakanlığa 10 kategoride 750 projeyle başvuru yapıldı

Bakan Avcı, ödül törenine ilişkin yaptığı konuşmada da ödüller için Türkiye genelinde örnek uygulamalarla ses getiren bilimsel ve teknolojik gelişmelere duyarlı, pek çok kurum ve okulun başvuru yaptığını anlattı.

Bakanlığa 10 kategoride 750 projeyle başvuru yapıldığını aktaran Avcı, projelerin sivil toplum kuruluşları, YÖK, TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı ve MEB temsilcilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildiğini ve 24 projenin ödül almaya değer görüldüğünü söyledi. Bakan Avcı, ödül alan 24 proje dışındaki proje sahiplerinin de önemli ve özgün projeler olduğunu belirterek, proje sahiplerinin de başarı ve motivasyonlarının artarak devam etmesini diledi.

Milli Eğitim Bakanlığının öğrencilere çağın gerektirdiği yeterliliklere ulaşmak için yoğun bir faaliyet içinde olduğuna işaret eden Avcı, bu faaliyetlerin başarılı olmasının gerekli plan ve programların yanı sıra öğretmenlerin, idarecilerin ve bakanlık çalışanların özenli gayretine bağlı olduğunu vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, başarılı projelerin farklı okullarda da uygulanabilmesi için çalışma yaptıklarını sözlerine ekledi. Bakan Avcı, daha sonra okulların proje sahiplerine ödüllerini takdim etti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.