banner

CHP ile AKP'nin 4+4+4 tartışması büyüyor
CHP ile AKP arasında 4+4+4 eğitim tartışmaları sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Başbakan Erdoğan’ı eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Eğitim reformu ideolojik değil, pedagojik” sözüne, “Konu kriminolojik. Konu bu. Konu suç. Suçu nasıl örterim, malı nasıl götürürüm. Sen yolsuzlukta reform yapıyorsun. Yolsuzluk yapanlara güvence sağlıyorsun. İnsanda biraz Allah korkusu olur. Milletin cebinden çalıyorsun, çocukların geleceğini çalıyorsun. Sonra da ortaya çıkıp ‘biz eğitimde reform yaptık’ diyorsun” diyerek karşılık verdi.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı, 4+4+4 teklifini değerlendirdi.

AKP’nin, “eğitim reformu” diye kanun teklifi getirdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın, “Yaptığımız düzenleme ideolojik değil, pedagojiktir” dediğini hatırlatarak, şöyle dedi: “Ne güzel bir cümle değil mi. Adım gibi eminim, ideoloji konusunda bir iki cümle kurabilir Recep Tayyip Erdoğan ama pedagojiyi bilmediğine adım gibi eminim. Pedagojinin ne anlama geldiğini bilmez. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Eğitim uzmanlarını çağır, öğren bakalım. Çağırdı mı? Hayır. Bir pedagoji uzmanını bile dinlemiş değil ama pedagojiden söz ediyor. Birisi eline vermiş bir not, ‘pedagojik değil’ diye, o da kalkmış onu söylüyor.

Bıraksın pedagogları bırak bir anneyi çağırın. 5 yaşındaki çocuk okula gider mi, gitmez mi?”

“PEDAGOJİDEN BAHSETME BOYUNU AŞAR”

Ana okula giden çocukların eline makas verildiğini ve kağıt kesmesinin öğretildiğini kaydeden CHP Genel Başkanı, “Parmak kasları gelişsin diye. Sen daha bunu bile bilmiyorsun kalkmış pedagojiden bahsediyorsun. Pedagojiden bahsetme boyunu aşar çünkü o” dedi.

“BİR TOP VAR ORTADA”

Milli Eğitim Komisyonu’ndaki tartışmalar ve yasa teklifinin komisyondan geçmesine de değinen CHP Genel Başkanı, “Bir top var ortada TBMM Başkanı’na verildi. Talimatla çağırdılar. Komisyonu işgal ettiler. CHP milletvekillerini içeri almadılar. Ellerinde bir tek silahları eksikti. Tayyip Bey öyle talimat vermiş” ifadelerini kullandı.

BU SANA YAKIŞMIYOR SAYIN AVCI

Meclis Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı’yı sert sözlerle eleştiren CHP Genel Başkanı, şöyle dedi:

“Ve Sayın Nabi Avcı, entelektüel birikimine üzülüyorum. Öğretmeni bir mektup yayınladı. Nabi Avcı o mektubu alsın sessiz bir odada okusun. Ama yapmaz. Çünkü koltuk daha önemli onun için. O koltukta oturacak vicdanını pazarlayacak. O öğretmenini bile dinlemiyor. Bir makam arabam olacak bir sekreterim olacak, Recep Tayyip Erdoğan sırtımı sıvazlayacak ben bütün entelektüel birikimimi Recep Tayyip Erdoğan’ın uğruna ayaklarımın altına alacağım. Bu sana yakışmıyor Sayın Avcı.”

Başbakan’a, “Neden 8 yıllık kesintisiz eğitime karşısın” diye sorulduğunu ve “Zorbalıkla gelen bir düzenlemeyi biz demokrasiyle ortadan kaldırıyoruz” dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bu ifadenin pedagoji ile bilim ile ahlakla bir ilgisi var mı? Bir Başbakana kin ile yola çıkmak yakışır mı? Sen kinle yola çıkıyorsun, yüreğinde kin var senin” dedi.

9.KALKINMA PLANI'NI ÖRNEK GÖSTERDİ

“Onların belgelerinden söz edeyim” diyen CHP Genel Başkanı, 9. Kalkınma Planı’nı örnek göstererek, şunları söyledi:

“Ne diyor, eğitim sisteminin geliştirilmesi bölümünde. Parlamentodan geçti. Zorunlu temel eğitimin 8 yıla çıkarılmasıyla öğrenci sayısında büyük artış sağlanmış ilköğretimden ortaöğretime geçişler artmıştır, diyor. Kalkınma Planı söylüyor. İntikam duygusu ile yola çıkılır mı? 8 yıllık kesintisiz eğitimde ne olmuş okullaşma oranı yüzde 99’a çıkmış.

Niye bunu değiştiriyorsun, bana mantıklı bir gerekçe söyle. Çocuk üzerinden siyaset yapılır mı? Nedir bu kin, nedir bu intikam duygunuz? Arkadaşlarım araştırdı. Eğitim nasıl olmalı, iş ilanlarında işverenler neyi öne çıkarıyor. İletişim becerisi var mı, yok mu, problem çözme kabiliyeti var mı, yok mu, aradıkları bunlar. Temel eğitimi alırsanız yeni mesleği her zaman intibak edebilirsiniz.” Başbakan’ın eğitimle ilgisi olmadığını iddia eden CHP Genel Başkanı, “Onun görevi bizim çocuklarımızın geleceği ile oynamak. Sayın Başbakan sen bunu niye getiriyorsun? Çık milletin önünde açık açık söyle. Din eğitimi ise gel diyoruz kaçıyorsun, gelmiyorsun” dedi.

NABİ AVCI’YA KANUNUN MADDESİNİ HATIRLATTI

Meclis Başkanı’nın, Nabi Avcı’ya gönderdiği yazıyı hatırlatan CHP Genel Başkanı, “Sayın Meclis Başkanı yazı yazmış topu üstünden atıyor böylece, Nabi Avcı'ya şu şikayetler geldi, gereğini yap diye. Senin denetim görevin var. Sen denetim görevini niye yapmıyorsun. Nabi Avcı’ya topu atıyor. Nabi Avcı’da raporunu göndermiş, komisyon raporunu.

Sayın Nabi Avcı’ya yararı olur mu olmaz mı bir bilgi vermek isterim. Öğretmenin mektubunu vicdanıyla okumuşsa teklifi iade edebileceği bir yasa maddesi var. 3067 sayılı kanun. Kalkınma Planlarının Yürürlüğe Konulması ve Bütünlüğün Korunması Hakkında Kanun. Bu kanunun 3. maddesi, 'TBMM komisyonları kendilerine havale edilen kanun tasarısı ve teklifleriyle bu tasarı ve teklifler üzerinden verilen değişiklik önergelerini kalkınma planlarına uygunluk bakımından inceler ve uygun bulmadıkları takdirde reddederler’ diyor.

Peki bu teklif hükümetin programında var mı, yok. Kalkınma planlarında var mı, yok. Milli Eğitim Bakanlığı strateji planında var mı, yok. Nabi Avcı’nın yapacağı tek şey var bu teklifi iade etmek. Yapabilir mi, yapamayacağını ben de biliyorum. Koltuk uğruna, araba uğruna. O kadar yıl okudun, insan yetiştirdin, bir insan entelektüel birikimini geçmişteki başarılarını bir araba uğruna feda etmemeli. Ayıp yapıyorsun” şeklinde konuştu.

“ERDOĞAN’IN ÇOCUKLARI DÜŞÜNDÜĞÜ YOK”

Söz konusu teklifin bir torba kanunu olduğunu belirten CHP Genel Başkanı, "İçine birde Kamu İhale Kurumu ile de bir düzenleme yapıyorlar. Kurumun içine yolsuzluk yapacak çete kurdular. Bu çete yeterli güvenliğe kavuşmuş değil öyle anlaşılıyor bu kanuna yasalar bir tarafa atılarak yeniden yolsuzluk yapmanın güvencesi getiriliyor. Milyarlarca dolarlık ihale Kamu İhale Yasası’nın dışına çıkarılıyor. Mal alımları buna göre yapılacak. Çocuklar üzerinden siyaset ve bu. Tayyip Erdoğan’ın çocukları falan düşündüğü yok. O acaba yolsuzluklar nasıl yapılır, ben bunlara nasıl kılıf hazırlarım bütün düşüncesi ve bu kanunda bunu gösteriyor” dedi.

“KONU KRİMİNOLOJİ”

Başbakan’ın sözlerini hatırlatan CHP Genel Başkanı, “Konu ideolojikmiş yok efendim ne ideolojisi konu pedagojikmiş yok efendim konu kriminolojik arkadaşlar. Konu bu. Konu suç. Suçu nasıl örterim, malı nasıl götürürüm konu bu. 18-20 milyar dolarlık bir olay bu. 2030 yılına kadar istediği malı istediği adamdan alacaksın. Ve bunun adımına eğitimde reform diyeceksin. Sen yolsuzlukta reform yapıyorsun. Yolsuzluk yapanlara güvence sağlıyorsun. İnsanda biraz Allah korkusu olur. Milletin cebinden çalıyorsun, çocukların geleceğini çalıyorsun. Sonra da ortaya çıkıp biz eğitimde reform yaptık diyorsun” ifadelerini kullandı.

“ALLAH’A ŞÜKÜR BENİM BERLUSCONİ GİBİ ARKADAŞIM YOK”

Başbakan’ın, Sosyalist Enternasyonal’in toplantısına yönelik sözlerine de yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Sosyalist Enternasyonal toplantısını yapacağız dedik. ‘Şunun arkadaşı, bunun arkadaşı’ diye bir sürü suçlama yaptı Sayın Başbakan. Allah’a çok şükür benim Berlusconi gibi bir arkadaşım yok. İtalya’da sokağa çıkamıyor. Başbakanlığı bıraktı, sen de gün gelecek sokağa çıkamayacaksın eğer tutumun böyle devam ederse. Kaddafi de senin arkadaşındı. Kaddafi’yi sattın. Sonra onu sattın, linç edilirken sesin bile çıkmadı” diye konuştu.

Geçen hafta Konya’da bir uçak kazası meydana geldiğini kaydeden CHP Genel Başkanı, “Pilota mesaj gönderiliyor, uçak düşecektir, atla bir an önce. Bir ahlak dersi veriyor. Allah rahmet eylesin. Yapamam uçağı kurtarmayı deneyeceğim bu uçakta yetim hakkı var diyor.

Ben Recep Tayyip Erdoğan’a ne söyleyeyim. Allah seni ıslah etsin. Başka ne diyeceğim” dedi.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.