banner

İşe alımlarda öncelik ENGELLİYE
Hükümetin yeni istihdam stratejisi doğrultusunda belediyelere ait işletmeler işe alımlarda engelli vatandaşlara öncelik verecek.

Hükümetin, işsizlik oranını yüzde 5 seviyelerine çekmeyi hedefleyen Ulusal İstihdam Stratejisi Eylem Planı'nın engelli vatandaşları da yakından ilgilendiren detayları ortaya çıkmaya başladı. Plana göre, özellikle belediyeye ait işyerlerinin işletmelerinde, engelli vatandaşlara istihdam konusunda öncelik verilecek. Edinilen bilgilere göre, söz konusu plan kapsamında yaşlılar için de gün boyu ev dışında sosyal aktivitelerde bulunabilecekleri 'hobi evleri' kurulacak. Planın bir diğer ayağı ise eğitimi kapsıyor. Yeni düzenlemeyle yüksek öğrenimde 'girişimcilik' konusu seçmeli ders olarak okutulacak.

FON OLUŞTURULACAK

Stratejiye göre, esnek çalışma saati ve kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına ilişkin düzenlemeler de en kısa sürede hayata geçirilecek. Önceki hafta, Ulusal İstihdam Stratejisi Eylem Planı'nın hazır olduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Yıllık, iki yıllık ve beş yıllık eylem planlarımız mevcut. Konuyla ilgili tüm kurumların sorumlulukları ve yapacakları ayrı ayrı belirlenmiş durumda" diye konuşmuştu.

(sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.