banner

O okul TÜRK KADINI’nı aşağılayan ırkçı ifadeleri kaldırdı
İtalya’da bir İsviçre Okulu'nda Türk kadınını aşağılayan ırkçı ifadelerin yer almasını Sabah Gazetesi gündeme getirmişti. Bunun üzerine başlatılan soruşturma çerçevesinde İtalyan hükümetine bağlı ırkçılıkla savaş kuruluşları da okula uyarı verdi ve ifadeler kaldırıldı.

İtalya'nın başkenti Roma'daki İsviçre okulunda, Türk kadınının eğitim düzeyini ve entelektüel kapasitesini aşağılayan ırkçı metinle ilgili, Sabah'ın öncülük ettiği kampanya sonuç verdi. Türk öğrenci Selin Ansaldo'nun okuduğu sınıfta Almanca dersinde dikte ettirilen ve Türk kadınını aşağılayan ırkçı metin için İtalyan hükümeti harekete geçti. Başbakanlığa bağlı Irkçı Ayrımcılıkla Mücadele Ulusal Ünitesi (UNAR), etnik kimlikler karşısında önyargılı materyallerin müfredattan kaldırılması ve öğretmenlerin daha sıkı denetlenmesi konusunda İsviçre okulunu uyardı.

RESMİ MAKAMLAR UYARDI

İsviçre ve İtalya'daki resmi kuruluşlar, Sabah muhabiri Yasemin Taşkın'ın kızı da olan Selin Ansaldo'nun okuduğu okulun 3'üncü sınıfında, Almanca öğretmeni Roger Schumacher tarafından dikte ettirilen metnin, yabancı düşmanlığını teşvik ettiğini kabul etti. UNAR, okul yönetiminden ayrımcı bir karaktere sahip bulduğu bu ırkçı metni müfredattan çıkarmasını istedi. İsviçre Okulu'nda Türk kadınlarını aşağılayan metinle ilgili İtalyan hükümeti de tavrını koydu. Almanca öğretmeni Schumacher'i savunan Okul Müdürü Edwin Züger ve Yönetim Kurulu Üyeleri, UNAR tarafından uyarıldı. UNAR'ın uyarısında, bu olayın hiçbir etnik, din ve milliyet farkı göstermeksizin hoşgörü ve barış içinde ortak yaşam değerlerini temel alması gereken bir eğitim kurumunda gerçekleşmesinin vahameti de vurgulandı. Okulun ayrıca bu seneden başlayarak İtalya Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği şiddet, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ile mücadele haftasına aktif bir şekilde katılması istendi.

HUKUKİ DESTEK...

UNAR, olay hakkında başlattığı soruşturma sonucunda okulu sert bir şekilde kınadı ve yabancı düşmanlığını körükleyen bu metni Almanca dersinde dikte etmek zorunda kalan Selin ve ailesine her türlü hukuki girişimde destek olma garantisi verdi. UNAR, İtalyan ve AB yasaları ile uluslararası konvansiyonlar çerçevesinde bu muameleye maruz kalan Taşkın- Ansaldo ailesinin hukuki haklarının saklı olduğunu da hatırlattı. Türk Dışişleri Bakanlığı Bern Büyükelçiliği'nin girişimleri ile hâlihazırda beş kantonda okutulan kitap, Kamu Eğitimi Kanton Müdürleri'nin federasyon toplantısında da gündeme geldi. İsviçre söz konusu kitabın müfredattan kaldırılmasını değerlendiriyor.

(sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.