banner
banner

Canikli: Dershanelere ihtiyaç kalmayacak
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla ilgili teklifin kabul edilmesiyle dershanelere olan ihtiyacın büyük ölçüde azalacağını, minimum seviyeler ineceğini söyledi.

‘Öğrenciler üniversite eğitimi yerine iş hayatına atılacak’AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla ilgili teklifin kabul edilmesi halinde, dershanelere olan ihtiyacın büyük ölçüde azalacağını, minimum seviyelere ineceğini söyledi. Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Canikli, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Canikli, ''dershanelerin kaldırılması'' ile ilgili açıklamaların sorulması üzerine, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla ilgili teklifin kabul edilmesi halinde dershanelere ihtiyacın büyük ölçüde azalacağını, minimum seviyeler ineceğini anlattı.

‘Öğrenciler üniversite eğitimi yerine iş hayatına atılacak’

Canikli ''Bugüne kadar uygulanan ve dikte ettirilen kesintisiz eğitim sisteminde'' öğrencilerin eğilimlerine ve yeteneklerine göre eğitim imkanı verilmediğini savunarak, şöyle konuştu: ''Teklif kabul edildiği takdirde, teknik ve mesleki eğitimde ilerleme olacak. Birçok öğrenci üniversite eğitimi yerine iş hayatına atılacak, kendi branşında devam etmek istiyorsa, sınavsız iki yılık yüksekokula gitme imkanı olacak. Ayrıca 4 yıllık lisans imkanını kullanmak isterse, avantajlı olarak buna devam etme imkanı var. Bütün bunlar dershaneye olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Ayrıca henüz olgunlaşmadı, üzerinde yapılan çalışma var; bir dönem uygulandı, o zaman ortaokul ve liselerde bitirme sınavı vardı, bu bir sonraki yükseköğretim için etkili olacak mekanizmalardı. Onlarla ilgili çalışma da var. Derste verilen eğitimle üniversiteye gidecek öğrencilerin seçilmesinin sağlanması... Hiç kimse dershaneye gitmediği zaman herkes eşit konumda olur, okulda verilen eğitimle yarışa katılabilirler. Ama bunun için hem okuldaki eğitimin hem üniversiteyle girişteki ağırlığının artırılması gerekir, hem de bir sınavla daha çok ağırlık verilerek okuldaki eğitimin öne çıkartılması sağlanacak. Çocuklar birinci 4'ten sonra kendi eğilimlerine yönlendirme imkanı bulursa, çok daha kaliteli eğitim alma imkanı ortaya çıkar. Dershane bağımlılığının ortadan kaldırılması için böyle bir düzenlemenin hayata geçirilmesi yürürlüğe konulması gerekir. Şu andaki eğitim sistemiyle dershane bağımlılığı azaltılamaz. ''

     Dershane konusunun gündemlerine yeni gelmediğini, uzun yıllardır tartışıldığına işaret eden Canikli, ''Şu anki kesintisiz eğitim modeliyle bunun hayata geçirilmesi mümkün değil. CHP bu nedenle samimi değil. Şu anki modelle bunun yapılması gerçekçi değil. Dershane ihtiyacını büyük oranda besleyen model, şu anda uygulanan 8 yıllık kesintisiz eğitimdir. Velilerin 15-16 milyar lira kaynak ayırmasına neden olan eğitim modeli olduğu sürece, dershane ortadan kalkmaz. Saimim yaklaşım, seçeneğe dayalı eğitim modelini hayata geçirdikten sonra böyle bir modeli savunmaktır. Ama CHP gerçekçi olmayan, propaganda amaçlı, içi boş, altı doldurulmamış propaganda malzemesi olarak kullanıyor'' görüşünü dile getirdi.

(AA)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.