banner

TBMM’de 4+4+4 mesaisi gergin başladı
TBMM Genel Kurulu'nda, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını öngören yasa teklifinin görüşmeleri sık sık tartışmalara sahne oluyor. 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'in, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba konuşurken yerinden laf atarak kürsüye doğru yürümesi ve iki milletvekilinin yumruklaşması üzerine başlayan kavga nedeniyle birleşime ara verildi. Verilen arada, grup başkanvekilleri, Başkanvekili Sadık Yakut ile bir araya geldi. 

Yakut, birleşimi açarken, grup başkanvekillerine söz verdi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem ince, 10 yıldır milletvekili olduğunu hatırlatarak, ''Ben böyle bir milletvekili görmedim. Meclis'te çıkan her 3 olaydan biri Metiner ile ilgili. Sürekli ön sıraya konuşlanıp, laf atıyor, tahrik ediyor. Bunun neyini savunacaksınız- Tutanaklara baktık, 'lan' diye laf atıyor, kürsüye geliyor, bir milletvekiline saldırıyor. Metiner gelecek, buradan özür dileyecek. İçtüzük açık, eğer kürsüdeki bir AK Parti'li milletvekiline bir CHP'li saldırsa, kınanması için oy kullanırım. Siz yakında bizim dokunulmazlığımızı da kaldırırsınız. Biz birsek siz üçsünüz. İriyarılar kümeleniyor hemen. Buna devam ederseniz Genel Kurul'a silahla gireriz. Başka bir şans bırakmıyorsunuz bize'' diye konuştu. 
AK Parti milletvekilleri, İnce'ye tepki gösterdi. İnce, Metiner'ın kınanmasını istedi. 

''Burayı koruyamazsak hiçbir yeri koruyamayız'' 
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da ''İşin farkında mısınız bilmiyorum. Siyaset, devlet adamı, olgun insanın özelliği, bir adımın sonrasını görmesidir. Burnumuzun ucunu görmüyorsak sürekli alnımız duvara çarpacaktır. Bu kürsüye saldırılmasını kınıyorum. Eğer burayı koruyamazsak hiçbir yeri koruyamayız. Metiner'de bir arıza var. Kusura bakmasın. Kendi grup başkanvekillerinin gücü yetmiyor. Lütfen yapma, laf atma' diyorlar'' diye konuştu. 
 Meclis'in çalışma saatlerine işaret eden Şandır, ''Gece saatlerinde bu görüşmeyi yaparsanız içimizde en sakin insan bile kontrol edilemeyen davranışlara girer. 13-14 saat çalışılıyor. Bindik bir alamete ...Hiç mi akıllı adam yok aranızda- Yarın devam edelim diyen'' dedi. 
''Silah bu Meclis'te olmamalı'' 
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, olayın herkesi üzdüğünü belirterek, ''Nereden gelirse gelsin, kimden gelirse gelsin kürsüye yürüme fiili kabul edilemez. Bu kürsü milletin kürsüsüdür. Elbette kınıyoruz. Bunu yaparken konuşmalarda saldırı, hakaret eden varsa, onları da kınamamız gerekir. Hepimiz bütün hareketlerimize, konuşmalarımıza dikkat etmeliyiz. Meclis'in gerilmemesi gerekiyor'' diye konuştu. 
İnce'nin silahla ilgili sözlerine, ''kastettiğinin bu olduğunu sanmıyorum, silah bu Meclis'te olmamalı'' diyerek tepki gösteren Canikli, ifadeyi kayıtlardan çıkarmak gerektiğini söyledi. 
Bunun üzerine İnce, ''Silah taşımıyorum. AKP milletvekilleri, 'biz çoğunluğuz, biz döveriz' ruhiyeti içinde. Biz kendimizi dövdürmeyiz. Ne gerekiyorsa onu yapacağız'' dedi. 
''Metiner'in hareketi kınama cezası gerektiren fiildir'' 
TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, ''üzücü hadiseyi Başkanlık Divanı olarak kınıyoruz. Metiner'in hareketi, kınama cezasını gerektiren fiildir. İçtüzük uyarınca kınama cezası verilmesini teklif ediyorum'' dedi. 
Metiner'in savunma yapabileceğini belirten Yakut, kendisinin salonda olmaması üzerine, teklifi oya sundu. Metiner'e kınama cezası verilmesi, AK Parti milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmedi. CHP'liler, AK Parti milletvekillerine tepki gösterdi. 
Yakut, daha sonra konuşmasını tamamlaması için CHP'li Ağbaba'ya söz verdi. Ağbaba'nın kürsüye geldiği sırada, bir başka tartışma yaşandı. CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ümit Özgümüş ve Şevki Kulkuloğlu, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin'e doğru yürümek istedi, bazı milletvekilleri araya girerek kendilerini engelledi, Şahin'i de oturduğu yerden uzaklaştırdı. 
     Genel Kurul'da gerginliğin artması üzerine Yakut, birleşime yeniden ara verdi. Arada, AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, milletvekillerini sakinleştirmeye çalıştı. 
''Birimiz ölürse mutlu mu olacaksınız-''
Verilen aranın ardından TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Ağbaba'yı kürsüye çağırdı. 
Bu sırada başta CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören olmak üzere milletvekilleri Meclis'in çalışmasına devam etmesine tepki gösterdi. Ören, ''Neye yetiştirmeye çalışıyorsunuz, yazıktır, günahtır, ayıptır. Sinirlerimiz bitti, sinir diye bir şey kalmadı'' dedi.
AK Parti sıralarından itirazların gelmesi üzerine Ören, ''Birimiz ölürse, mutlu mu olacaksınız- Niye gülüyorsunuz, yanlış bir şey mi dedim-'' diye bağırdı. 
Ören'in bağırmaya devam etmesi üzerine, CHP milletvekilleri yanına geldi ve Ören'i oturtarak, sakinleştirmeye çalıştı. Bu sırada AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, Ören'in yanına gelerek, bir süre konuştu. 
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de Genel Kurul'da gergin bir atmosferin olduğunu ifade ederek, ''Bu teklifi, sabaha kadar sonuçlandıralım demek, yeni gerginliklere neden olacak demektir. Her yeni oturumda, bir önceki oturumun gerginliği giderilemediği için yeni gerginlik başlıyor. Bunu tavsiye etmiyorum'' diye konuştu. Hamzaçebi, Yakut'tan, birleşimi kapatmasını istedi. 
Bunun üzerine Yakut, TBMM İçtüzüğü'nün ''gürültü ve kavga''başlıklı 68. maddesi dayanarak, bugün saat 14.00'de toplanmak üzere, birleşimi kapattığını duyurdu. 
Teklifin görüşmeleri 23. madde üzerinden sürecek. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.