banner
banner

O profesör cezaevine giriyor
İzmir'de Başörtülü öğrencinin derse girmesini engellediği gerekçesiyle hakkında açılan davada hapse mahkum edilen Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Astronomi Bölümü'nün eski öğretim üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü'nün cezaevine girecek olması bazı öğretim üyeleri tarafından protesto edildi.

Ege Üniversitesi Rektörlük Binası önünde bir araya gelen Ege Öğretim Elemanları Derneği (EGÖDER) üyesi grup, kararı protesto eden dövizler taşıyıp, slogan attı. 

Grup adına açıklama yapan EGÖDER Başkanı Prof. Dr. Can Ceylan, Prof. Dr. Pekünlü'nün başörtülü bir öğrenicinin "eğitim ve öğretim hakkını engellediği" gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldığı ve bu cezanın onanması nedeniyle hapis yatacağını hatırlattı. Pekünlü'nün, 4 ay 10 gün hapis yatacağını bildirerek bu kararı "hukuka aykırı" olarak yorumlayan Ceylan, itirazlara rağmen kararın değişmediğini ve iç hukuk yollarının tükendiğini, AİHM'e yapılan başvurunun ise henüz sonuçlanmadığını belirtti. 

Pekünlü'yü, 27 Kasım'da Bornova Belediyesi Nikah Sarayı'nda son dersini verdikten sonra 4 ay 10'lük mahkumiyet cezasını çekeceği Foça cezaevine uğurlanacağını bildiren Ceylan, türbanın politik malzeme olarak kullanıldığı, YÖK'ün uygulamalarının yanlış olduğu iddialarında bulunarak "İnfazın durdurulmasını, yargılamanın adil koşullarda yeniden yapılmasını talep ediyor ve bekliyoruz" dedi.

Grup, açıklamasının ardından dağıldı.

Olayın geçmişi

Üniversite öğrencisi F.N.G, öğretim üyelerinden Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü tarafından 2012 yılı Haziran ayında fakülte binasına başörtülü olarak girişinin engellendiği ve cep telefonuyla fotoğrafının çekildiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Pekünlü'ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmişti. Pekünlü'nün avukatı Murat Fatih Ülkü'nün kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay'a gönderilmiş ve karar onanmıştı.

Dava sürecinde YÖK'ün başlattığı soruşturma sonucunda görevden alınan Prof. Dr. Rennan Pekünlü emekliye ayrılmıştı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.