banner
banner

Görevden alınan okul müdürleri için yürütmeyi durdurma kararı
Tokat’ta Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul müdürleri için getirdiği yeni sistemin ardından 100 üzerinden 75’in altında puan aldıkları gerekçesiyle görevlerine son verilen 23 okul müdürü için Tokat İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vererek yeniden değerlendirme yapılmasını istedi.

DHA- Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul müdürleri için getirdiği yeni sistemin ardından 100 üzerinden 75’in altında puan aldıkları gerekçesiyle görevlerine son verilen Türk Eğitim-Sen üyesi 23 okul müdürü, Tokat İdaresi Mahkemesi’ne kişisel olarak dava açtı. Görevden alınan okul müdürleri savunmalarında haksız bir şekilde görevden alındıklarını belirtti. Mahkeme, okul müdürleri için ara kararından yürütmeyi durdurma kararı vererek yeniden değerlendirme yapılmasını istedi.

"Bu sefer adaletli değerlendirme olacak"

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Hakan Akkaya, Tokat’ta hiç bir gerekçe, soruşturma açılmadan okul müdürlerinin sırf sendikalı üyeliklerinden dolayı görevlerinden alındıklarını söyledi. Yapılan değerlendirme sonrası 23 okul müdürünün 75 puan altında kaldıkları gerekçesiyle görevlerine son verildiğini söyleyen Akkaya, "Mevcut bir sendika hariç diğer sendika üyelerinin görevden aldıklarına şahit olduk. Bunun üzerine biz Türk Eğitim Sen olarak Tokat’ta suç duyurusunda bulunduk. Savcılıklara idari soruşturma açılması içinde valiliklere ve kaymakamlıklara müracaatta bulunduk.  Fakat illerde valilikler, ilçelerde ise kaymakamlıklar soruşturmalara izin vermedi. Bu süreç devam ederken görevden alınan okul müdürlerimize kişisel davalar açtırdık. Bu davalarda ise öncelikle yürütmeyi durdurma talebinde bulunduk. Geçtiğimiz hafta sonuçlar gelmeye başladı. Bunun neticesinde şuan için elimize ulaşan 23 tane yürütmeyi durdurma kararı çıktı" dedi.

Tokat İdare Mahkemesi’nin, yapılan puanlama ile ilgili sıkıntı olduğunu, puanlamanın ya hep ya hiç olmayacağını belirlediğini kaydeden Akkaya, "Mahkeme, belgesiz puanlama yapılamayacağını ve puanlamanın da rakamlar ile ifade edilmesi gerektiğine dair yürütmeyi durdurma kararı verdi. Tekrar bir değerlendirme istendi. Biz inanıyoruz ki bu seferki değerlendirmeler adaletli olacaktır " diye konuştu.

Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ise, 30 gün içerisinde yeniden sayısal puanlama ile değerlendirme yapılacağını söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.