banner
banner
banner

Servis şoförlerinden yaş sınırlamasına tepki
Servis şoförlüğü yaş şartının 26'ya çıkarılacağına ilişkin açıklamaya tepki geldi.  Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, alınan kararın doğru olmadığını, yaş sınırlaması yerine eğitim istediklerini belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın, servis şoförlüğü yaş şartının 26'ya çıkarılacağına ilişkin açıklamasına sektörden tepki geldi.

Edirne Şöförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, yaş sınırlamasıyla sektörün insan gücünde tıkanma yaşanabileceğini belirtti.

Ankara Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı ise tecrübenin yaşla değil sürücülükte direksiyon başında gerçekleşeceğini söyledi.

Düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Elmadağlı, şunları kaydetti:

"Alınan kararın doğru olmadığını düşünüyoruz. Yaş sınırlaması yerine, eğitim istiyoruz. Yıl tecrübe sağlamaz. Ehliyetini alan bir genç çalışmak için 26 yaşını mı bekleyecek? Babası servisçi. Oldu da vefat etti. Servis oğluna intikal etti. Ne yapacak bu genç? 26 yaşını mı bekleyecek? Daha önce aranan 3 yıl süreyle E sınıfı sürücü belgesine sahip olma şartını 5 yıla, B sınıfı  sürücü belgesine sahip olma şartını ise 5 yıldan 7 yıla çıkarılmasının da doğru bulmadığımızı ifade ediyoruz. Tecrübenin direksiyon başında kazanılacağını savunarak düzenlemenin buna göre yapılmasını savunduk, savunuyoruz."

"İstanbul'da servisçi olmayanı dövüyorlar"

İstanbul Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk ise yaş sınırlamasından daha çok sıkı bir eğitim ve denetim beklediklerini ifade etti.

Neredeyse her önüne gelenin servis kullanabilir hale geldiği İstanbul'da özellikle sıkı denetimlerin şart olduğunun altını çizen Öztürk, şöyle konuştu:

"Şimdi 26 yaşında kadar servis soförü çalıştıramayacağız. 60 yaşındaki adamın gözleri görmüyor, 50 yaşındakinin refleksleri zayıflıyor biz kimi çalıştıracağız? Servis araçlarının hız sınırları belli. Bu sınırın üzerine çıktığımız zaman bunun cezası var. O zaman çözüm odaklı değil de günü birlik çözümlerle uğraşıyoruz. Sağlam bir eğitim isityoruz. Eğitim sonrası verilen sertifikaların da hem denetimlerde hem sözleşmelerde hem de çalışma izni alınırken aranmasını istiyoruz. Cebimizde onlarca kart var, belge var."

Belgelerin iki yıl sonra geçersiz olduğunu hatırlatan Öztürk, "Her önüne gelen bu işi yapmamalı, şu anda İstanbul'da servisçi olmayanı dövüyorlar. Herkes servisçi, askerden gelen, emekli olan, işi bozulan servise çıkıyor, bunlarda sıkı denetlenmeli" ifadesini kullandı.

Bakan Elvan'ın açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından gündeme gelen servis araçlarıyla ilgili, "Şehirlerarası otobüs şoförleri için bir şart var, 26 yaş. Yaşının en az 26 olma şartı. Bu uygulamayı servis şoförleri için de getirdik. Yani 26 yaşının altındaki vatandaşlarımız hiçbir şekilde servis şoförü olarak artık çalışamayacaklar" açıklamasını yapmıştı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.