banner

İntihal Cumhurbaşkanı’nı istifa ettirdi!
Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt, tezinde intihal yaptığı gerekçesiyle doktora unvanının alınmasının ardından istifa etti.

Parlamentoda yapılan oylamada Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt'in istifa talebi 5'e karşı 338 oyla kabul edilirken 6 milletvekili çekimser kaldı.
Milletvekilleri 30 gün içinde yeni cumhurbaşkanını seçinceye kadar cumhurbaşkanlığı görevini Meclis Başkanı Laszlo Kover yürütecek.
Fidesz partili Başbakan Viktor Orban da parlamentodaki diğer 4 partiyle cumhurbaşkanlığına yeni isim konusunda görüşmeleri başlatacağını söyledi.
Schmitt'in 1992'de aldığı doktora unvanı, tezinde intihal yaptığı gerekçesiyle Semmelweis Üniversitesi'nce geçen hafta elinden alınmıştı.

Ayakta alkışlandı
Parlamentoda yaptığı konuşmada, ''Macar ulusunun birliğini sağlayamadığı'' nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıklayan Pal Schmmitt, Başbakan Viktor Orban ve hükümeti oluşturan Fidesz milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı. Fidesz tarafından desteklenerek 2010 yılında cumhurbaşkanı seçilen eski parlamento başkanı ve eski Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi olan Pal Schmmitt, tam bir Türk dostu olarak biliniyordu. Eskrimci sporcusu olan Pal Schmmitt ilk dünya şampiyonluğunu Ankara'da kazanmış, 2 kez olimpiyat şampiyonu olmuştu. Türkiye ile Macaristan arasındaki akrabalık ilişkilerine ve kültür ilişkilerine çok önem veren Schmmitt, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde tam destek vermişti. Pal Schmmitt, geçtiğimiz yıl kasım ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak 3 gün boyunca Türkiye'de temaslarda bulunmuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.