banner

Cumhurbaşkanı, sandık iradesini tanımadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 üniversiteye atadığı rektörler arasında iki üniversitenin rektör adayını seçimlerde en yüksek oyu alanlardan tercih etmediği belirtildi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurulu'nun Afyon Kocatepe, Çanakkale Onsekiz Mart, Dumlupınar, Karabük, Mardin Artuklu, Muş Alparslan, Şırnak ve Uludağ üniversiteleri için sunduğu rektör adayları içinden Uludağ Üniversitesi hariç atamaları yaptı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Muş Alparslan Üniversitesi’nde en yüksek oy alan adaylar atanamadı.

Bianet'ten Beyza Kural'ın haberine göre, son atamalarla Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasından itibaren atadığı rektör sayısı 28’e çıkarken, en yüksek oy aldığı halde atanamayan aday sayısı on oldu. Erdoğan’ın atadığı rektörlerin hepsi erkek.

 Yükseköğretim Kurulu Afyon Kocatepe, Çanakkale Onsekiz Mart, Dumlupınar, Karabük,Mardin Artuklu, Muş Alparslan, Şırnak  veUludağ Üniversitelerinden rektör adaylarını Erdoğan’a sunmuştu.

Erdoğan, Uludağ Üniversitesi dışındaki rektör atamalarını bugün yaptı.

YÖK, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi’yle ilgili öneri listesinde üniversitedeki seçimlerin sıralamasını değiştirmişti. Erdoğan, bu üniversitelerde YÖK’ün listesine göre atama yaptı.

ÇANAKKALE'DE İKİNCİ, MUŞ'TA ÜÇÜNCÜ ADAY

YÖK, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde gerçekleşen seçimlerde 237 oyla ilk sırada yer alan  Prof. Dr. Sedat Laçiner’i üçüncü sıradan önerdi. Seçimleri 180 oyla ikinci sırada bitiren Prof. Dr. Yücel Acer YÖK listesinde ilk sırada, 163 oyla üçüncü sıradaki Prof. Dr. Muammer Karaayvaz önerilerin ikinci sırasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki seçimlerinde ikinci sırada, YÖK listesinde ise ilk sırada yer alan Prof. Dr. Yücel Acer’i atadı.

Muş Alparslan Üniversitesi’nde ise YÖK, seçimde 26 oyla ilk sırada yer alan Prof. Dr. Ekrem Atalan ikinci sıradan önerken seçimleri 20 oyla üçüncü sırada bitiren Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a liste başında yer verdi. 22 oy alan Prof. Dr. Osman Özcan'ı ise üçüncü aday olarak önerdi.

Erdoğan, üniversite seçimlerinde üçüncü sırada, YÖK listesinin ise başında yer alan Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ı atadı.

BEŞ ÜNİVERSİTEDE BİRİNCİLER ATANDI

 Erdoğan’ın bugün yaptığı diğer beş rektör atamasında YÖK, üniversite seçimlerinde ilk sırada olan adayları önermişti. Erdoğan’ın tercihi de bu adaylardan yana oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mustafa Solak, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Remzi Gören, Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Refik Polat, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas atandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.