banner

Teşvik başvurularında okul öncesi ve ilkokul bilmecesi!
10 Ağustos tarihinde başlayan özel okul teşvik başvuruları için MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün internet sitesinde, bakanlığa bağlı özel okullara ilişkin yöneltilen 51 soru ve cevaba yer verildi.

özel teşvikSoru ve cevaplar arasında teşvik başvuru şartları, takvimi ve teşvik tutarlarına ilişkin bilgiler yer alıyor.

Buna göre, öğrenci velileri veya vasileri kayıtlı oldukları resmi veya özel okul müdürlükleri aracılığıyla; özel okullar ise MEBBİS’te yer alan Özel Öğretim Kurumları modülü üzerinden başvurularını 2 Eylül´e kadar yapabilecek.

Bakanlık yaş sınırı engelini kaldırmalı

İlkokul birinci sınıf için kayıt yaşı olması ve Merkezi olarak 1. sınıfa kaydı yapılan öğrencinin tekrar okulöncesinde okuması için başvuruda bulunan veli; çocuğunun 1. sınıf kaydını okulöncesi kaydına dönüştürüyor. Ancak bu kez Teşvik başvurusu yapmak istediğinde e-okul öğrenciyi 1. sınıf yaşında gördüğü için “okulöncesinden başvuru yapamaz” uyarısı  ile karşılaşılıyor.

Öğrenci e-okulda okulöncesine kayıtlı ancak doğum tarihini sistem 1. sınıf olarak gördüğü için Teşvik başvurusuna izin vermiyor. Mağdur veliler sorunun çözümü için ‘Alo 147’ hattına birçok şikayet mesajı iletiyorlar. Bakanlığın bu soruna çözüm bulabilmesi için e-okul sistemi üzerindeki yaş sınırı engelini kaldırması gerekiyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.