banner

Çocukların TBMM Başkanı’ndan anayasa talebi
TBMM Başkanı Çiçek İstanbul Çocuk Vakfı heyetini kabul etti. Çiçek: ''Yeni anayasa yapım sürecinde çocukların da görüşlerinin alınmasının önemli olduğunu söyledi. Çiçek, “bugünün çocukları yarının sorumluluk sahibi yetişkinleri olacak'' dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa yapım sürecinde, yarının sorumluluk sahibi yetişkinleri olacak çocukların da görüşlerinin alınmasının önemli olduğunu söyledi.

Çiçek, İstanbul Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin ve beraberindekileri makamında kabul etti.

Yeni anayasada, çocuk haklarının tüm yönleriyle vurgulanmasının önemine değine Şirin, ''Sorduk; çocuklar ve yetişkinler kısa ve yalın bir anayasa istiyor'' dedi. Şirin, Çiçek'e çocukların yeni anayasaya ilişkin görüşlerinin yer aldığı taslağı sundu.

Konuşmasına, ''Çocuklar için ne yapılsa azdır'' sözleriyle başlayan Çiçek de ''Yeni anayasa yapım sürecinde çocukların da görüşlerinin alınması önemli. Çünkü, bugünün çocukları yarının sorumluluk sahibi yetişkinleri olacak. Çocukla ilgili yapılacak düzenlemelerin anayasa yapımında önemli bir rolü var'' dedi.

Çiçek, 12 Eylül askeri müdahalesine ilişkin davanın sürdüğünü anımsatarak, yasamanın da bu darbenin ardından yapılan anayasa yerine yeni bir anayasa yapmasının mecburiyet haline geldiğini ifade etti.

''Kimse bunu gözardı edemez, öteleyemez'' diyen Çiçek, yapılacak yeni anayasanın uluslararası alanda Türkiye'nin itibarını artıracağını söyledi.

Çocukların bizatihi kendi görüşlerini öğrenmek istediklerini anlatan Çiçek, şöyle devam etti:

''Yani anne ya da babalarının, öğretmenlerinin görüşlerini öğrenmek istemiyoruz. Onların görüşlerini de zaten farklı bir platformda değerlendiriyoruz. Mesela, bazı sivil toplum örgütleri, bazı akademisyenlerle anlaşarak, bize taslak metin gönderiyor. O görüşler de kuşkusuz saygındır ama biz zaten o akademisyenlerin görüşlerini biliyoruz. Biz direkt o meslek kuruluşunun görüşünü öğrenmek istiyoruz.

Gelen tüm görüşler değerlendiriliyor. Şimdiye kadar sürekli konuşulmuş yeni bir anayasa yapımı ama hiç kimse toplumu bu çalışmanın içerisine katmamış, davet etmemiş. Biz toplumun tüm kesimlerini bu çalışmaya davet ettik.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.