banner

Türkiye AB ile yollarını ayırıyor mu?
TBMM Başkanı Çiçek, ''1 Temmuz'da Rumlar AB Başkanlığı'nı devraldığı takdirde Türkiye-AB ilişkileri donmuş olacak'' dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa'yı kabul ederek, bir süre görüştü.

Berişa, TBMM'de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, ''Burada bulunmamın başka bir sebebi, sizin Parlamentonuz'da diğer ülkelerden daha fazla Arnavut kanı var. Böylece dostluğumuzun derin bağlantıları var' diye konuştu. Çiçek, araya girerek, ''O kan birazcık bizim evde de var. Gelinim yüzde elli Arnavut. Torunum da öyle tabi'' dedi.

Çiçek, Arnavutluk'taki her olumlu gelişmeyi sevinçle takip ettiklerini belirterek, ''AB üyesi Arnavutluk bizim de arzu ettiğimiz bir husustur ama muhalefet her yerde muhalefettir, onları da toleransla karşılamak gerekir. Demokrasini icabıdır'' dedi.

Makedonya'da geçmişte üzücü durumlar olduğunu anımsatan Çiçek, ''Orada her olumsuz gelişme başka gelişmeleri de tetikliyor. Arzumuz, istikrarın ve huzurun devam etmesidir. Hepimize düşen sorumluluklar var'' diye konuştu. Çiçek, şunları kaydetti:

''Kosova ortak konumuz. Kurumsal yapılarını bir an evvel tamamlamış ve uluslararası camiada hak ettiği yeri alabilmesi noktasında yoğun bir çaba içeride olmamız gerekiyor. Türkiye olarak üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Kosova konusunda hükümetimizin yaptığı çalışmalar var. Biz de Parlamento olarak geçmişte iki konuyu ilave ederdik konuşmalarımıza, şimdi bu üçe çıktı. Bunlardan biri Kıbrıs konusudur. Maalesef orada Rumların anlaşmaz tutumu sebebiyle sorun çözülemedi. Maalesef Rumları şımartan AB ve bazı ülkelerdir. Bu yılın ilk altı ayı bu konu bakımından son derece önemli. 1 Temmuz'da Rumlar AB Başkanlığı'nı devraldığı takdirde Türkiye-AB ilişkileri donmuş olacaktır.''

İddialar gerçek dışı

Çiçek, yaptığı yazılı açıklamada, bazı yayın organlarında yer alan, eski bir yargı mensubunun yazdığı kitapta şahsına yönelik ''Benden torpil istedi. İşe alınmasını istediği kişilerden hiçbirini işe almadım'' şeklinde geçen ifadelerin ''kesinlikle gerçek dışı'' olduğunu belirtti.

Çiçek, ''Adı geçen şahıstan böyle bir talebim olmamıştır. Kamuoyunun yanlış bir yargıya varmaması için bu açıklamanın yapılması zorunlu görülmüştür'' dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.