banner
banner
banner

YÖK’ten Rusya açıklaması
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye'deki Rus öğrencilerin tam misafirperverlik görmeye devam edeceklerini belirterek Rus makamlarına aynı hassasiyeti göstermeleri çağrısı yaptı.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'de eğitim gören Rus uyruklu öğrencilerimiz bizlere ailelerinin birer emanetidir. Bu bağlamda, ülkemizdeki bütün Rus öğrencilerimize Türk ali-cenaplığının icaplarından olan misafirperverliğimizi, dün olduğu gibi bugün de yarın da eksiksiz şekilde göstermeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz" ifadesi kullanıldı.

YÖK, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanı Dimitri Livanov'un basına yaptığı, "Üniversitelerimizde eğitim gören Türk vatandaşı öğrencilere yönelik hiçbir yaptırım uygulanması söz konusu değil. Bu amaçla tüm üniversitelerimize tebligatlar göndererek, Türk öğrencilerin koruma altına alınması talimatı verdik. Biz eğitimin iki ülke arasında patlak veren krize dahil edilmesini istemiyoruz. Eğitimlerine sorunsuz devam etmeleri için gerekli koşullar sağlanacak" şeklindeki açıklamasını çok olumlu karşılarken aynı bakanlıktan yapılan "Türkiye'deki eğitim kurumları ile işbirliği içinde olan 44 Rus yükseköğretim kurumunun büyük bölümünün ikili anlaşmaları tek taraflı olarak iptal ettikleri veya askıya aldıkları" ve "akademik değişim programları çerçevesinde Türkiye'de bulunan Rus öğrencilerin geri çekileceği" şeklindeki değerlendirmeleri büyük üzüntü ve hayretle karşıladığını belirtti.

Akkuyu Nükleer Santrali Projesi kapsamında öğrenim gören 310  öğrenciyle yaklaşık bini aşkın Türk üniversite öğrencisinin Rusya'da öğrenim gördüğü bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Buna mukabil Sayın Bakanın ifade ettiği gibi ülkemizde 100 Rus uyruklu üniversite öğrencisi değil, Rusya’daki Türk üniversite öğrencisi sayısından daha fazla öğrenci eğitim görmektedir. Türkiye'de eğitim gören Rus uyruklu öğrencilerimiz bizlere ailelerinin birer emanetidir. Bu bağlamda, ülkemizdeki bütün Rus öğrencilerimize Türk ali-cenaplığının icaplarından olan misafirperverliğimizi, dün olduğu gibi bugün de yarın da eksiksiz şekilde göstermeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Rusya’daki Türk öğrencilerimize de aynı hassasiyetin Rus makamlarınca gösterilmesi haklı beklentisi içindeyiz.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı olarak, iki ülke arasında son günlerde yaşanan gerginliğin Rusya tarafından yükseköğretim alanına da yansıtılmasını doğru bulmamaktayız. "

Kararların yaralar açmasından endişe duyuyoruz

Eğitim öğretimin ülkeler arasında güçlü bağlar kurduğuna ve barışın temininde en önemli etken olduğuna işaret edilen açıklamada, "Ülkeler arasındaki eğitim alanındaki işbirliğinin siyasi tartışmalardan uzak olarak görülmesi gerektiğini istiyor ve alınan kararların öğrencilerin ve ülkelerin hafızalarında derin yaralar açacak şekilde olmasından endişe duyduğumuzu ifade ediyoruz. Son olarak, Türkiye ve Rusya arasındaki bilimsel işbirliğinin dün olduğu gibi bugün de evrensel akademik teamüllere uygun olarak devam etmesi arzusunda olduğumuzun bilinmesini isteriz" ifadesine yer verildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.