banner
banner
banner

Ne kadar kurum özel öğretim kursu oldu?
Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), "okul dışı eğitim seçenekleri" vurgusu yapılan Anayasa Mahkemesi kararının ardından sisteme yeni dahil ettiği özel öğretim kursu için 856 kurum başvurdu.

omer_farukMEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, yaptığı açıklamada, özel okula dönüşüm programına, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sayısı 3 bin 530 olan dershanelerden 2 bin 536'sının başvurduğunu, bunlardan bin 463'ünün dönüşüm işlemlerinin tamamlandığını belirtti.
Anayasa Mahkemesinin 13 Temmuz 2015'teki kısmi iptal kararı sonrasında yeni bir çalışma yaptıklarını ifade eden Yelkenci, buna ilişkin yönetmelik değişikliğinin de yürürlüğe girdiğini anımsattı.
Yönetmeliği, Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararında üzerinde durduğu "okul dışı eğitim seçenekleri" vurgusunu merkeze alarak düzenlediklerini anlatan Yelkenci, bu kapsamda "özel öğretim kursu" adında yeni bir kurum tanımladıklarını söyledi.
Anayasa Mahkemesinin 12 yaş sınırını kaldırmasıyla etüt eğitim merkezlerinin, ilkokul ve ortaokullara yönelik bir kurum haline geldiğine işaret eden Yelkenci, bu süreçte etüt eğitim merkezleri, özel öğretim kursları ve temel liselerin öğrencilere destek olacağını kaydetti.
- Özel öğretim kursuna başvuru rakamları
Yelkenci, sisteme yeni dahil edilen özel öğretim kurslarının yönetmelik ve yönergede tanımlamalarının yapıldığını, çerçeve programın da Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca onaylandığını ifade etti.
Bu kapsamda, özel öğretim kurslarına başvuru ve onay işlemlerinin, mevzuat düzenlemesine uygun sürdüğünü vurgulayan Yelkenci, "Bu sistemin sağlıklı zeminde yürütülmesini sağlayacağız. Dershaneler gibi kontrolsüz kurumlar sistemde artık olmayacak" dedi.
Özel öğretim kursları için başvuran kurum sayısının 856 olduğunu kaydeden Yelkenci, "Bugüne kadar özel öğretim kursu olmak için başvuru yapan 856 kurumdan 683'ünün programı onaylandı, 173'ünün programı düzeltmeler yapılmak üzere iade edildi. Şimdiye kadar 229 özel öğretim kursu açıldı" bilgisini paylaştı.
Yelkenci, 1 Eylül 2015'e kadar özel okula dönüşen bin 463 kurumdan bin 221'inin temel lise olduğunu belirtti.
Temel liselere, mezunlara kurs verme imkanı da sağladıklarına dikkati çeken Yelkenci, böylece okul dışı eğitim seçeneklerinin çok daha çeşitli hale geldiğini bildirdi.
Ömer Faruk Yelkenci, 700 temel lisenin, mezunları için özel öğretim kursu onayı aldığını söyledi. Eksikliklerini tamamlayarak yeniden başvuran 174 temel lisenin de hazırladıkları programları bakanlığa gönderdiğini dile getiren Yelkenci, bu programların inceleme aşamasında olduğunu sözlerine ekledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.