banner

4+4+4'teki amaç yeni rant alanları mı oluşturmak?
Eğitim-Sen bugün yayınladığı bildiride eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran 4+4+4 sistemiyle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu sistemle kamu-özel ortaklığı projesi adı altında yeni okullarla yeni rant alanları oluşturulmaya çalışıldığını ifade ediyor.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yaptığı açıklamada, 4+4+4 ile ortaya çıkan derslik ihtiyacının kamu özel ortaklığı projesi ile giderileceğini dile getirdi.

Kamu Özel Ortaklığı Projesi Neydi?

Bilindiği üzere 14 Eylül 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevleri yeniden yapılandırıldı. Söz konusu yeniden yapılandırmayla, sağlık alanında uygulanan kamu özel ortaklığı projesinin eğitim alanındaki uygulaması için alt yapı oluşturulmuştu.

‘Devletin okul yapabilecek bütçeye sahip olmadığı’ gerekçesiyle gündeme getirilen proje ile özel şirket okul inşaatı yapabilecek, yapılabilecek 49 yıllık sözleşme ile eğitim-öğretim hizmetleri dışındaki tüm hizmetler şirket tarafından verilebilecek. Böylece eğitim alanını kuşatan piyasa ilişkileri, eğitimin temel bileşeni haline getiriliyor, devlet güvencesine alınıyor. Yapılacak Eğitim Kampüsleri ile şehirden uzağa kurulan okullar, kara daha yakın hale getiriliyor.

Belirlenen Eğitim Kampüsleri Yönergesi’nde Eğitim Kampüsü, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı değişik tür ve derecedeki birden fazla okul ve kurumlar ile bunlara bağlı pansiyon, yatakhane, yemekhane, laboratuvar, kütüphane, spor alanları, rehberlik ve sağlık ünitesi, konferans salonu, çok amaçlı salon ve benzeri yerleri içerisinde bulunduran alanı ifade ediyor. Bu madde, kamu özel ortaklığı ile kurulan okulların sermaye çevreleri için nasıl bir rant alanı olacağı daha açık ifade ediyor.

‘4+4+4’ün İhtiyaçlarını Karşılamak İçin!’

4+4+4’ün yeni rant alanları oluşturmak için atılan en önemli adımlardan olduğunu daha önce dile getirmiştik. AKP tarafından eğitim alanında önemli eksiklikleri giderecek proje olarak tanıtılan yeni eğitim sisteminin siyasal iktidarın ideolojik ihtiyaçlarını karşılamak üzere gündeme getirildiğini, yeni eğitim sistemi ile birçok sorunun açığa çıkacağını dile getirmiştik. Bu sorunların çözümünün ise yine AKP’nin ihtiyaçlarını karşılamaktan geçeceği şüphe getirmez bir gerçekti.

Bakan Dinçer’in yaptığı açıklama da bu süreci nasıl işleteceklerini gösterir nitelikte.  

(eğitim-sen)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.