banner

81 bin öğrenci karne alamayacak
Diyarbakır ve Şırnak'ta PKK'lı teröristlerin saldırıları nedeniyle eğitim hakkından mahrum kalan 3 ilçedeki 81 bini aşkın öğrenci, yarın karne alamayacak.

 

karneDiyarbakır ve Şırnak'a bağlı 3 ilçedeki 81 bini aşkın öğrenci, terörist saldırılar nedeniyle yarın karne sevinci yaşayamayacak. Terör örgütü PKK mensuplarının kazdığı hendekler, kurduğu barikatlar vetuzakladığı patlayıcıların imha edilmesi amacıyla Diyarbakır'ın Sur ve Şırnak'ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyonlar sürüyor. Mardin'in Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde tamamen, Şırnak'ın Silopi ilçesinde de kısmen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Sur ve Cizre ilçesinde ise teröristlere yönelik yürütülen operasyonlar nedeniyle sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

 

Sur, Cizre ve Silopi ilçelerindeki 179 okulda okuyan 81 binden fazla öğrenci, elleri kalem tutması gerekirken arkadaşlarından ve öğretmenlerinden uzak kaldı. Silopi ilçe merkezi ve köylerindeki 68 okulda 39 bin, Cizre merkez ve köylerindeki 104 okulda 41 bin 127, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki 7 okulda da bini aşkın öğrenci okula gidemedikleri için karne alamayacak.

 

Öğrenciler üzgün

 

Silopi'deki Dicle İlkokulu'nda okuyan 3. sınıf öğrenci Eylül Yalınç, 1 aydır okula gidemediği için okulunu özlediğini söyledi. Arkadaşlarını görmek için 2 gündür okulun bahçesine geldiğini ancak hiç kimseyle karşılaşmadığını dile getiren Yalınç, yarın karne alamayacağı için çok üzgün olduğunu belirtti.

 

Telafi eğitimi verilecek 

 

Öte yandan Mardin, Şırnak ve Diyarbakır'daki öğrencilerin eksikliklerinin giderilmesi için "telafi eğitimi" verilecek. Okullarda 8. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik telafi eğitimleri verilecek, yarıyıl tatilini de içine alacak şekilde üst öğrenime hazırlık, destekleme ve yetiştirme kursları açılacak. Telafi eğitimleri 25 Ocak'ta başlayacak. Öğrencilere, telafi eğitimlerinin ardından karne verilecek.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.