banner

Terör mağduru öğrenciler telafi eğitimine başlıyor
Terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları sonucu eğitimden mahrum kalan öğrenciler için başlatılan telafi eğitimi kapsamında Mardin ve Diyarbakır'a gelen öğrenciler yurtlara yerleştirildi.

 

teror_egitim_mebŞırnak'ın İdil ilçesinde terör saldırıları nedeniyle eğitimden geri kalan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ve Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek öğrenciler Mardin’in Midyat ilçesinde yurtlara yerleştirildi. Terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları sonucu eğitimden mahrum kalan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan çalışmayla yoğunlaştırılmıştelafi eğitimi kapsamında İdil'den 482 öğrenci Midyat'a geldi.

 

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Midyat Fen Lisesi erkek ve kız öğrenci yurtlarına yerleştirilen öğrencileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi, onlara kitap hediye etti. Miroğlu, yaptığı konuşmada, buradaki eğitimin öğrencilere fayda sağlayacağına inandığını söyledi. Toplumların ve insanların hayatında bazen beklenmedik hadiseler olabildiğini anlatan Miroğlu, "Bu olaylar da bir gün bitecek ve siz tekrar eğitim ve öğretiminize çok daha iyi şartlarda devam edeceksiniz. Devletin imkanları her zaman sizin arkanızda olacak. Türkiye’nin silahla, şiddetle çözülebilecek bir meselesi yoktur" diye konuştu. Miroğlu, öğrencilere Nobel Kimya Ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın başarısını örnek almasını istedi.

 

'Çocuğum 2 aydır okula gidemiyor'

 

Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan çalışmayla verilecek yoğunlaştırılmış telafi eğitimi kapsamında Diyarbakır'a gelen öğrenciler de yurtlara yerleştirildi. Yenişehir ilçesindeki bir okula sabah saatlerinde gelen öğrenciler, başvuru evrağını okul idarecilerine teslim etti.  8. sınıf öğrencisi kızını okula kaydettiren Sait Beyazıt, çocuğunun iki aydır okula gidemediğini anlattı. Terör olayları sebebiyle Sur'daki evlerini terk ettiklerini, kızının da eğitimden geri kaldığını belirten Beyazıt, "Kızım kendi imkanlarıyla derslerini çalıştı. Buradaki telafi eğitimiyle açığını kapatacağını tahmin ediyoruz. Biz okuyamadık ama çocuğumuzun eğitimini tamamlaması için gayret gösteriyoruz" diye konuştu. Kardeşini okula kayıt ettirmeye gelen lise öğrencisi Helin Aryu da yaşadıklarından dolayı büyük üzüntü duyduklarını, çoğu zaman da okula gidemediklerinden derslerinden geri kaldıklarını anlattı. 

 

"Terörden dolayı eğitimimiz yarım kaldı"

 

8. sınıf öğrencisi Abdurrahman Polat ise terör olayları dolayısıyla TEOG sınavına yeteri kadar hazırlanamadıklarını dile getirdi. Sur'dan geldiğini anlatan Polat, "Terör olaylarından eğitimden mahrum kaldık, evimize gidemedik, ders çalışamadık. Mecburen akrabalarımızın yanına gittik ama orada da çalışamadık. Elektrik ve su yoktu. Bizim evimiz Sur içindeydi, şu an kesin yıkılmıştır. Kardeşim de okula gidemedi" ifadesini kullandı.

 

Yunus Gezginci de telafi eğitimleriyle eksiklerinin gidermek istediklerini, eğitimlerin faydalı geçeceğine inandığını kaydetti.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.