banner
banner
banner

Türkiye'ye eğitim için 182 ülkeden başvuru yapıldı
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Türkiye'de eğitim için geçen yıl 182 farklı ülkeden başvuru aldıklarını bildirdi.

kudret_bulbul_egitimBülbül, ABD'nin New Jersey eyaletindeki Türk-Amerikan Kültür Derneğinde (TACS) düzenlediği basın toplantısında, YTB'nin her yıl 5 bin burs verdiğini belirtti. Türk vatandaşı olmayanlara lisans, yüksek lisans ve doktora için burs verildiğini aktaran Bülbül, geçen yıl 182 ülkeden başvuru alındığını söyledi.

YTB'nin 3 temel görev alanı olduğunu anlatan Bülbül, bunlardan ilkinin yurtdışındaki Türk vatandaşlarını bulundukları ülkelerde kendi kimlik ve kültürleriyle etkin hale getirmek olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Artık üçüncü ve dördüncü nesilden bahsederken insanımızın sadece işçi olarak kalması takdir edilen bir şey değildir. Biz, yurtdışındaki vatandaşlarımıza 'İşçiydin, işçi kalma. Hayatın çok farklı alanlarında var ol" diyoruz. Bunun için verdiğimiz proje desteklerimiz var. Biz bunları mali destek olarak formüle ettik. Vatandaşlarımız, siyasal, ekonomik, entellektüel, akademik alanlarda aktif olarak bir proje gerçekleştirmek istiyorlarsa biz onların yanındayız. Birinci görev alanımızda kabaca 8-10 milyonluk bir hedef kitle var."

Bülbül, YTB'nin, yurtdışında oy kullanılması, siyasal katılımın artırılması, pasaport ücretlerinin düşürülmesi gibi yapısal sorunların çözülmesine yönelik yaptığı ve yapacağı çok önemli çalışmalar olduğunu söyledi. Bülbül, yurtdışındaki Türk vatandaşlarını bulundukları ülkelerde daha etkili hale getirmek için "Liderlik Akademileri" ve "Genç Liderler" gibi programlar olduğunu dile getirdi.

Türk gençlerinin siyasete ve düşünce kuruluşlarına yakın durarak bulundukları ülkelerde etkin yerlere gelebilmelerini istediklerine dikkati çeken Bülbül, "Yurtdışındaki vatandaşlarımızı sadece Türkler olarak etkili olmaları pek mümkün olmayabilir çünkü sayıları sınırlı. Türkler, diğer Müslüman ve gayrimüslim unsurlar gibi birlikte yapılabilecek çalışmalara çok daha aktif destek vermek gerekir. Bize tek başınıza proje olarak başvurduğunuzda elbette bu değerli bir şeydir ama bunu bir soydaş akraba toplulukla birlikte yaparsanız çok daha pozitif karşılarız. Buna bulunduğunuz ülkedeki belediyeyi, kamu kurumunu ve sivil toplum örgütünü de eklerseniz, buna çok daha pozitif bakarız çünkü etki alanı dalga dalga genişliyor" dedi.

Bülbül, ABD Başkanı Barack Obama'nın ailesinin ülkeye 100 yıl önce geldiğini hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Bir göçmen ailesi bir başkan çıkardı. Çoğunluğun dışındaki birisinin başkan olması Batı kültürü için yeni, ileri ve pozitif bir durum ama bizim kültürümüzde bu çok yeni bir durum değil, unuttuğumuz değerlerden bir tanesi. 100 yıl önce başbakanımız bir Mısırlıydı. 400 yıl önce bir Sırptı. 100 yıl önce kabinemizde Rumları, Ermenileri, Boşnakları, Arapları veya Kafkaslardan insanları görmek mümkündü. Bizim geleneğimizde ve medeniyetimizde var olan ama Batının yeni ulaştığı, olumlu bir durum bu. O yüzden bizim medeniyetimiz siyasal sınırlarımızla sınırlandırılamıyor. İlişkilerimiz çok daha geniş"

YTB'nin bir diğer görev alanını "Soydaş Akraba Topluluklar" olarak tanımlayan Bülbül, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika'ya yönelik çalışmalar olduğunu da ifade ederek, Türk vatandaşlarının yurtdışında ayrımcılığa karşı korumak için "Ayrımcılıkla Mücadele Programı" ve bunun dışında "Herkes İçin Adalet", "Çift Dilliliğe Teşvik" ve kültürel programlar gibi YTB'nin 19 farklı programı olduğunu kaydetti.

Toplantıya, ABD Müslüman Kuruluşlar Konseyi (USCMO) Genel Sekreteri Usame Cemal, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, MÜSİAD New York Başkanı ve TACS Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Güzel de katıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.