banner

Orhan Özbey: Üniversite sınavı kaldırılmalı
Orhan Özbey / Okyanus Kolejleri Yönetim Kurulu Başkanı

orhan_ozbeyGeçtiğimiz eğitim döneminde liselere giriş ve üniversitelere giriş sistemlerinde çok ciddi değişim kararları alındı. Bu kararların ülkemiz adına ve geleceğimiz olan çocuklarımız adına hayırlı ve faydalı olmasını temenni ediyorum.
Devletimizin eğitim hakkında aldığı kararların dışında, Türkiye’de eğitimin geleceği için biz eğitimci ve öğretmenlere de çok vazife düşmektedir. Ülkemizin kalkınması ve insanlığın geleceği için en önemli faktörün eğitim olduğunu düşünüyorum.
40 yıllık eğitim tecrübeme dayanarak çocuklarımızın eğitim sürecinde çok önemli olduğunu düşündüğüm üç temel konudan bahsetmek istiyorum. Özgür düşünebilen insan yetiştirmek, Türkçeyi çok iyi öğretmek, pozitif bilimlerden birini çok iyi öğretmek.
Eğitimin temel örgüsü de şu mantıkla şekillenmeli; “Bilimin gerçek verileriyle, öğrencinin aklına kapılar açılacak. Ancak iradesi elinden alınmamalı.” Analiz ve sentez yapabilen, pratik hayatta da inisiyatif kullanabilen insan modelini, eğitim sisteminin odağına koyarak çalışmalar yapılmalı. Okul, bir öğrencinin sadece öğrenme yeri olmadığı bilincinden hareketle, en çok zaman geçirdiği bu mekânlarda, öğrenmenin yanı sıra arkadaşlıklar edinme, kendisini ispat etme, gözlem yapabilme gibi onlarca gereksinimin karşılandığı yerler olarak düşündüğümüzde, her öğrencinin de şu dört temel ihtiyacına karşılık verilmeli: Eğitimciler olarak bizler çocukların ruhsal, duygusal, zihinsel ve bedensel gelişimini dikkate alarak imkanlar sunmalıyız. Mutlu nesiller yetişmesini ancak bu şekilde sağlayabiliriz.
Ülke eğitimimizin önündeki en büyük engellerden birisi de 1979‘dan itibaren gözlemlediğim üniversite sınavı bana göre “insan israfıdır”, üniversite sınavının tamamen kalkması gerektiğini düşünüyorum. Bir gençteki en önemli potansiyel yeteneğidir. Biz eğitimciler gençlerin yeteneklerini keşfetmeye yönelik projeler üretirsek zaten başarılı gençleri yetiştirmiş oluruz.

İKİ KONUDA ADIM ATILMALI
2018 yılı için en büyük temennim 2 konuda devletimizin adım atmasıdır.
Birincisi: Hangi isim altında olursa olsun (Meslek veya Anadolu Liseleri) kapatılarak Kariyer Meslek Liselerine dönüştürülmesi (Mimarlık Kariyer Meslek Lisesi, Tıp Kariyer Meslek Lisesi, Hukuk Kariyer Meslek Lisesi, Öğretmenlik, Mühendislik Kariyer Meslek Lisesi vs.)
İkincisi: Lise son sınıfa gelmiş öğrencileri bilgiye dayalı bir sistem yerine mesleki yeteneğe göre üniversitelerin öğrenci alımı yapması her açıdan ülkemiz adına insanımız adına faydalı olacaktır.
Sonuç olarak, eğitimdeki bu yeniliklerin faydası bireysel olduğu kadar da toplumsaldır. Mesleki yeteneğin doğru ve yerinde kullanılmasıyla büyük bir milli israfı da önlenecektir. Bu eğitim modeli birey, aile ve toplum üçgeninde de değerlendirildiğinde bireysel, toplumsal ve ekonomik açıdan ülkemize ve dünyamıza büyük katkılar sağlayacaktır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.