banner

Meclis’te ‘okulda ölüm’ komisyonu kuruluyor
Son yıllarda okullarda kazalar sonucu ölen öğrenciler ve öğretmenlerden gelen tepkiler üzerine CHP TBMM’de okul kazalarını araştırmak için komisyon kurulmasını talep etti. Son 2 yılda 15 çocuğun okul kazalarında hayatını kaybettiği biliniyor.

CHP, okullardaki fiziksel güvenlik eksiklikleri ve okul yönetimlerinin ihmalleri nedeniyle öğrencilerin ölmesine neden olan okul kazalarının araştırılması, önlenmesi ve sorumlularının belirlenerek cezalandırılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti. Genel Kurul’da oylanıp kabul edilmesi halinde kurulacak komisyon, okullardaki güvenlik risklerini araştıracak. Komisyonda, foseptik çukuruna düşerek can veren Umut Balık ile kırılan lavabonun parçasının boynunu kesmesi ile yaşamını yitiren Efe Boz’un ölümleri gündeme gelecek. CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter ile 24 CHP milletvekilinin imzasını taşıyan araştırma önergesi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Okul kazalarına karşın önlem alınmaması durumunda yaşanları “okul cinayetleri” olarak değerlendirebileceklerini kaydeden Serter, “Milli Eğitim Bakanlığı’nı, göreve çağırıyoruz. Kusuru bulunan yönetici ve öğretmenler derhal açığa alınmalı, soruşturma yapılmalı, suçlular meslekten çıkarılmalı” dedi.

Önergenin gerekçesinde, okul yöneticilerinin ihmalleri nedeniyle öğrencilerin hayatlarını kaybetmelerine karşılık Milli Eğitim Bakanlığı’nın çözüm üretici ve kazaları önleyici bir yaklaşım sergilemediği savunuldu. 

Kamuoyunda günlerce tartışıldı

Önergeye göre, yaşamlarını okul kazalarında yitiren bazı öğrenciler şöyle:

-  Umut Balık: Uşak Eşme’de okuduğu yatılı okulun bahçesindeki düştüğü foseptik çukurunda boğularak yaşamını yitirdi.

-  Efe Boz: 6 yaşındaki Efe, İstanbul Maltepe’deki anaokulunda, tuvalete gitmek istedi. Tuvalette ayağı kayan Efe, tutunduğu lavabonun kırılan parçasının boynunu kesmesi ile hayatını kaybetti.

-  Mehmet Ali Yavuz: Okulundaki 23 Nisan provalarını izlemek isteyen Mehmet Ali’nin üzerine okulun bozuk olan demir kapısı düştü. Mehmet Ali, hastanede hayatını kaybetti.

-  Onur Akgün: Okulda yapılan yangın tatbikatında ateşe tinerin dökülmesi sonucu ateş Onur’a sıçradı. Onur, 5 ay tedavi gördüğü hastanede can verdi.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.