banner

1,5 milyar fidan toprakla buluştu
Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, Türkiye'de ilk ağaçlandırma çalışmalarının 1900'lü yılların başına dayandığını, ilk büyük uygulamaların 1945 yılında yapıldığını ve o yıllardan 2008 yılına kadar bunun artarak devam ettiğini söyledi.
 Kurtulmuşlu, 2008 yılında başlatılan ağaçlandırma seferberliği kapsamında 1,5 milyara yakın fidanı toprakla buluşturduklarını belirtti.
Kurtulmuşlu, ''2012 yılında 500 bin hektarda ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve rehabilitasyon çalışması gerçekleştirilecek olup bu çalışmalarla yaklaşık 300 milyon fidan dikilecek'' dedi.
Orman Genel Müdürlüğü'nün her yıl 13 milyon metreküp odun ham maddesi ürettiğini belirten Kurtulmuşlu, bunun ülke sanayine ve lif yonga fabrikalarına sunulduğunu, işlenmiş ürünlerin de dünyanın dört bir yanıa ihraç edildiğini kaydetti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.