banner

TOBB'dan "fuhuş evleri" sözlerine tepki
YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan sonra, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Yükseköğretim Meclis Başkanı ve İstanbul Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan da, Ebubekir Sofuoğlu'nun söylediği "üniversiteler neredeyse fuhuş evleri" sözlerine tepki gösterdi.


bekirokan"Sakarya Üniversitesi’ndeki bir öğretim üyesinin üniversiteler hakkında söylediği yakışıksız sözleri şiddetle kınıyoruz. Üniversitelerin ve gençlerin hedef alınması hiçbir şekilde kabul edilemez. Öğrencilerimiz, onları yıllar boyunca fedakârca yetiştiren anne-babalarının bize emanetleridir. Üniversiteler gençlerin nitelikli eğitim aldıkları bilim ve kültür yuvalarıdır. 

Bugünün üniversite öğrencileri, bu ülkenin ve insanlığın geleceğidir. Gençlerimize ve akademisyenlerimize kıymet verilmelidir. Atatürk’ün izinde ülkemizi çağdaş yarınlara taşıyacak, geleceğimizi emanet edeceğimiz, yarınlarımızı şekillendirecek iyi eğitimli nesiller yetiştirmek en büyük görevimiz olmalıdır. Bu doğrultuda üniversiteler de gençlerimize nitelikli ve kapsamlı bir eğitim ortamı sağlamaya devam edecektir.  

Son yıllarda artan beyin göçü, bu ülkeden göç eden her bir değerimiz ülkemizin çok büyük kaybıdır. Üniversitelere akıl ve mantıkla açıklanamayacak ithamlarda bulunmak bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür. 

Maalesef üniversiteler hakkında bu açıklamayı yapan zihniyet, 23 Aralık 1930’da Öğretmen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı şehit eden zihniyetle aynıdır. Kubilay’ın katledilmesi, aydınlık ve çağdaş Türkiye’ye yapılan bir saldırıydı. Üniversitelerle ilgili yapılan bu açıklama da aydınlık, laik ve çağdaş Türkiye’ye yapılan bir saldırıdır. Bu zihniyete bugün de izin vermeyeceğiz! Atatürk’ün ilkeleri çerçevesinde eğitim verdiğimiz laik, çağdaş, global düzeyde rekabetçi gençlere geleceğimizi emanet edeceğiz!"

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.