banner

Onlar eğitimle tüm engelleri aştılar
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde gerçekleşen ''Eğitim Her Engeli Aşar'' kampanyasıyla, üç yılda Türkiye genelinde 63 özel eğitim okulu ve 2 bin 242 özel eğitim sınıfı açıldı, eğitim gören engelli sayısı yüzde 144 oranında arttı.

''Eğitim Her Engeli AşarAA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kampanya kapsamındaki başarılı çalışmalar ve sonuçları, 24 Nisan Salı günü çok sayıda ünlü ismin katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirilecek son yıl toplantısında kamuoyuyla paylaşılacak. Gecede, Ajda Pekkan, Zekai Tunca, Zara ve Erol Evgin engelli çocuklarla aynı sahneyi paylaşacak.

Kampanya, 8 buçuk milyon engellinin yaşadığı Türkiye'de ''eğitim almayan engelli kalmasın'' düşüncesiyle, engelli bireylerin öncelikli problemi olan eğitim sorununa çözüm üretmek amacıyla 20 Nisan 2009 tarihinde başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Beyazay Derneği'nin paydaş olarak yer aldığı ''Eğitim Her Engeli Aşar'' kampanyasının üçüncü ve son yıl toplantısı salı günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacak.

Üç yıllık kampanyanın ilk gününden bugüne gerçekleşen çalışmaların kamuoyuyla paylaşılacağı toplantıda, 81 il arasında başarılı çalışmalara imza atan 16 ilin valisine Hayrünnisa Gül tarafından madalya verilecek.

Toplantıya, il temsilcileri, duyarlılık göstererek çocuklarını okula gönderen aileler, kampanyaya destek veren birçok sanatçı, yazar ve sporcu ile eğitim hayatıyla buluşan engelli öğrencilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 2 bin davetli katılacak.

Ajda Pekkan, Zekai Tunca, Zara, Hakan Aysev, Erol Evgin, Oktay Kaynarca, Necati Şaşmaz, Seda Sayan, Nur Yerlitaş, Pınar Altuğ, Tan Sağtürk, Ece Erken, Murat Göğebakan, Petek Dinçöz, Derya Baykal, İkbal Gürpınar, İnci Ertuğrul, Keremcem, Meyra, Açelya Akkoyun, Sinan Özen'in de aralarında yer aldığı çok sayıda ünlü ismin katılması beklenen gecede, Ajda Pekkan, Zekai Tunca, Zara ve Erol Evgin engelli çocuklarla sahne performansı gerçekleştirecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.