banner

Üniversite kariyer için güzellik yarışması düzenledi
Maltepe Üniversitesi öğrenciler arasında güzellik yarışması düzenledi. Amaç: ‘Güzel bir kariyer için ilk adım’

Üniversite yetkilileri, “Güzel bir kariyer için ilk adım” sloganıyla düzenlenen yarışmanın amacının “Türk insanını, özellikle çağdaş Türk kadınını temsil ederek, emsallerine misal oluşturacak kanaat önderi olabilecek nitelikli kızların belirlenmesi” olduğunu söylüyorlar. Yarışmanın ana katılımcı kitlesi üniversitenin öğrencileri fakat dışarıdan da yarışmaya katılmak mümkün.

Yaş aralığı ise 16-26. Finale kalan yarışmacılar zorunlu üç günlük kampa katılarak profesyonel eğitmenlerden yürüyüş, diksiyon, dans, kareografi dersleri alacak. “Çağdaş Türk kadınını belirleyen” yarışmanın kriterleri arasında ise fiziksel özellikler, yabancı dil, sempati, yürüyüş, zarafet, duruş, genel kültür yer alıyor. Yarışmanın ödülü, iki kişilik bir haftalık tatil bileti alacak.

Filmini seyredermiş, çok özenirmiş

Yarışma ile ilgili Taraf’a konuşan Maltepe Üniversitesi Halkla İlişkiler’den Özgü Kurt yarışmanın kendi fikri olduğunu söyleyerek “Yabancı filmlerde görürüz balolar yapılır, balonun kraliçesi seçilir. Eskiden beri herkesin özendiği bir şeydir bu, genelde de pek fırsat verilmez. Bizim okulumuzun da çok güzel, çok kültürlü kızları var. Öğrencilerin de hoşuna gitti. Öğrenciler biraz çekiniyor. Bir anda domates güzeli mi karpuz güzeli mi seçiyoruz diye bir düşünce doğuyor akıllarında. Ama biz ciddi anlamda bir güzellik yarışması yapıyoruz” dedi. Vallahi, böyle dedi...

Çağdaş Türk kadınını belirliyoruz

Kurt, yarışmanın amacını da şu sözlerle anlattı: “Bizim kızlarımızda, öğrencilerimizde gördüğümüz, farklı giyinmeyi çok seviyorlar, dekolte giyinmeyi çok seviyorlar ama iş kendini tanıtmaya, ifade etmeye geldiğinde orada biraz pısırık davranıyorlar. Çağdaş Türk kadını kendine güvenen bir kadın olmalı. O podyumda yürümek çok kolay değil. Amacınız manken olmaksa bu çok kolay ama bir üniversite öğrencisi için o podyumda yürümek biraz zor.”

Kurt jüri konusunda da pek iddialı:

“Mazhar Alanson ve Seray Sever’in jüride olmasını bekliyoruz. Ayrıca Güzel Sanatlar Fakültesi’nden hocalarımız var. Meslek Yüksek Okulu’ndan hocamız, tiyatro oyuncusu Emin Şaylan var. Mayolu geçişimiz olacak. Her öğrenci için ayrı tasarlanan abiye kostümlerimiz olacak.”

Kralların elinde her kadın kraliçedir

Dünyada bazı üniversiteler tarafından düzenlenen güzellik yarışmaları feministlerin tepkilerine neden oluyor. 2009 yılında Londra’da üniversite öğrencileri için düzenlenen güzellik yarışması, feministlerin protestolarıyla karşılanmıştı. Londra sınırları içerisindeki üniversitelerden yüzlerce öğrencinin başvurduğu yarışmada üniversiteliler podyumda ter dökerken kendilerini yarışmanın yapıldığı binaya zincirleyen feminist öğrenciler, taşıdıkları “Biz obje değiliz” ve “Kralların elinde her kadın kraliçedir” yazılı dövizlerle tepkilerini ortaya koymuşlardı.

Hem güzelim hem kültürlüyüm

Yarışmaya katılacak olan Endüstri Mühendisliği birinci sınıf örencisi Elif Avcı ise kendine güvendiğini belirterek “Projeyi duyunca okulumuz için de iyi bir yarışma olduğunu düşündüğüm için katılmaya karar verdim. Herkes gibi kendime güveniyorum, önemli olan kazanmak değil okulumu bir de bu şekilde temsil etmek, heyecanlıyım. Bu yarışmada sadece güzel seçmeyeceğiz aynı zamanda kültürlü insan da seçeceğiz. Bu bakımdan kendime güveniyorum.

(taraf)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.