banner
banner

YGS'ye ilginç protesto
Emek Partisi (EMEP) Kayseri Gençlik Örgütü lise yapılanması, YGS'yi kefenli eylemle protesto etti.

ygs kefenli protestoKayseri Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan basın açıklamasında yaklaşık 50 öğrenci sınav sistemini protesto etti. Grubun sözcüsü Utku Yağan, öğrenciler olarak yarış atı gibi değerlendirilmelerini eleştirdi. Geçtiğimiz yıl meydana gelen şifre skandallarına da değinen Yağan, "Geçen sene ki şifre skandallarına ve yüz binlerce öğrencinin hakkının yenmesine rağmen yine aynı sınav sisteminde üniversitelere uzanmaya çalışıyoruz. Bu yıl YGS 3 üniversite hazırlık öğrencisinin ölümüne neden oldu. Damla, Tuğba ve Hakan arkadaşlarımız sınav sistemleri yüzünden canlarından oldu. Onların sınav sistemleri bize ölümleri dayatıyor" dedi. Yağan, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Hiçbir şekilde eşit olmayan ve adaletsizliğe dayanan, parası olanın özel liselerde, butik dershanelerde hazırlandığı bir sınavda elenmek istemiyoruz. Bizi dershanelere mahkûm etmek istiyorlar. Anne babalarımızın kazandığı 3-5 kuruşu da dershane yollarında bitirecekler. İşte bu yüzden bu sorun bizim değil ailelerimizin de sorunudur. Buradan herkese sesleniyoruz bu stresi çekmek zorunda mıyız? İşçi arkadaşlar sizlere soruyoruz asgari ücretin açlık sınırının olduğu bir ülkede dershanelere çocuklarınızı göndermekte zorluk çekmiyor musunuz? Göndermediğiniz zamanda içinize dert olmuyor mu? Bizde diyoruz ki bize dert olmasın hükümet görevini yapsın."

Öğrenciler sık sık, 'YGS bizi de öldürecek, YGS'ye inat yaşasın hayat, İşçi gençlik birlik iş, ekmek, özgürlük' sloganları attılar.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.