banner

Öğretmenler 1 saat derse girmeme kararı aldı
Eğitim-Bir-Sen, eğitimcilerin şiddete maruz kalmasına ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “öğretmenlere yönelik artan şiddet olaylarına sessiz kalmasına tepki göstermek” amacıyla bir saat derse girmeme kararı aldığını açıkladı.

Eğitim-Bir-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dr. Ersin Arslan’ın, uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine gündeme gelen şiddet olaylarının eğitime de sıçramasının eğitimcileri kaygılandırdığı belirtildi. Dr. Ersin Arslan’ın görevi başında hayatını kaybetmesine Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Sağlıkçılara yapılan saldırı bana yapılmıştır” açıklamasıyla kendi çalışanına sahip çıkmasına karşılık, MEB’in öğretmene karşı yaşanan şiddete sessiz kalmasının, eğitimcilerin tepkisine neden olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Servis şoförlerinin öğretmeni dövmesi, öğrencinin kendisini derse almayan öğretmeni kalbinden bıçaklaması, baba ve oğlunun öğretmenin kolunu kırması, liseli öğrencilerinin öğretmeni darp etmesi gibi şiddet olaylarından sonra son olarak İstanbul Esenyurt’ta Edebiyat Öğretmeni Narife Çekcen’in öğrencisi tarafından bıçaklı saldırıya uğraması öğretmene şiddetin geldiği noktayı gözler önüne serdi.

Eğitim-Bir-Sen öğretmenlere karşı yapılan saldırılara tepki göstermek için 30 Nisan Pazartesi günü ilk derse girmeme kararı aldı. Alınan karara göre, öğretmenler haftanın ilk günü olan Pazartesi, İstiklal Marşı törenlerinden sonra bir saat derse girmeyecek. Diğer taraftan Genel Merkez, Ankara şubeleriyle birlikte Ankara’da merkezi bir okulda iş bırakma eylemine destek vererek basın açıklaması yaparken, Türkiye genelinde şubeler ise merkezi bir okulda iş bırakan öğretmenlerle birlikte basın açıklaması yapacak.”

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.