banner

Fatih projesinde köşe kapmaca başladı
15 milyon öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılmasını öngören Fatih Projesi dünyanın önde gelen teknoloji devlerini harekete geçirdi.

Türkiye ve bölge temsilcilerine uyarıda bulunan şirketlerin merkezinden "Bu projeyi kazanmak bizim için prestij meselesi. Ne yapıp edip bu ihaleyi kazanmamız lazım." talimatları geldi. En son Samsung firması Türkiye piyasasının önemine dikkat çekerek ihale için ekonomi yönetiminin kapısını çaldı. Fatih Projesi'ne talip olduğunu ifade eden yerli ve yabancı 30'a yakın şirket ve konsorsiyum bulunduğunu ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Nokia, Samsung, Intel, Sony, Sanyo, Vestel, Arçelik, Casper, Exper gibi şirketlerin projeyle ilgilendiğini söyledi. Toplamda 8 milyar doları bulacak öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarlar için yerlilik şartı ön plana çıkıyor. Devlet, tablet bilgisayarları ve akıllı tahtayı birinci yıl yüzde 40, ikinci yıl yüzde 60 ve üçüncü yılda da yüzde 80 yerlilik oranına ulaşmayı taahhüt eden firmadan alacak. Türkiye'de üretim yapılması da kriterler arasında.

Zaman'a değerlendirmelerde bulunan Bakan Ergün, bu konuda oluşturulmuş komisyon olduğunu hatırlatarak, "Bunlarla temas halindeler. Eğitimle ilgili kanunun içerisine münhasıran Fatih Projesi ile ilgili özel şartlar oluşturabilecek bazı düzenlemeler yaptık. Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına çıktı. Niye dışına çıktı? CHP'liler diyor ki, yolsuzluk yapacaksınız, onun için dışına çıkardınız, diyor. Kim yolsuzluk yaparsa hesabını verir. Ama bizim Fatih Projesi gibi başlangıcı itibarıyla 7-8 milyar dolar olan bir projenin Türkiye ekonomisi üzerindeki kaldıraç etkisinin görünmesi lazım. Bu proje ile bizim bu teknolojiyi, bu sektörü, bunun bağlantılarını yani yazılım, donanım sektörünü Türkiye'de geliştirebilmemiz lazım." dedi.

25 milyon tablet satılacak

Bu işin içine girecek firmaların 10 yıllık bir satış bağlantısı yapacağını aktaran Bakan Ergün, bağlantı yapan firmanın bu süreçte 25 milyon civarında tablet bilgisayar satmasının mümkün olacağını kaydetti. "Kim Türkiye'de üretim yapacak? Yerli katkı oranını en yüksek kim tutacak? En makul fiyatı kim verecek? Kim bu teknolojinin Türkiye'de gelişimine en çok gelişim sağlayacaksa biz onunla iş yapacağız." tespitini yapan Ergün, şartnamenin bu imkâ nı sağlayacağını dile getirdi. Ergün, Fatih Projesi'nin, eğitimin yapısını ve materyalleri de değiştireceğini vurguladı.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.