banner

Danıştay’ın ‘19 Mayıs Kararı’nın mimarı konuştu
Danıştay'ın yürütmesini durdurduğu genelgeye ilişkin davayı açan Konyalı Alper Ayhan, ''Bu kararın Türk milletine ve Türk gençliğine hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.

alper ayhan

Danıştay 10. Dairesi'nin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının Ankara dışındaki illerde sadece okullarda öğrencilerle kutlanmasını öngören genelgesinin yürütmesini durdurmasıyla ilgili davayı açan 25 yaşındaki bilgisayar programcısı Alper Ayhan, AA muhabirine açıklama yaptı.

Milli günlerin okullara hapsedilmemesi gereken günler olduğuna inandığını belirten Ayhan, ''Buradan yola çıkarak bir Türk genci olarak bu bayramı, bu coşkuyu yaşamaya hakkım olduğunu düşündüm ve böyle bir dava açtım'' dedi.

Ayhan, 19 Mayıs'ın halkla iç içe kutlanmasını sağlamak adına böyle bir davayı açmasının bile kendisi için üzüntü verici bir olay olduğunu ifade etti.

Alper Ayhan'ın avukatı Ahmet Gürol Şağban ise kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı'nın 11 Ocak 2012 tarihinde 817 sayılı genelgesiyle, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının bundan böyle sadece okullarla sınırlı tutulduğunu belirtti.

Alper Ayhan'ın kendilerine müracaat ederek bu genelgenin hukuka aykırı olduğunu ifade ettiğini anlatan Şağban, kendisinin de Avukat Betül Akbuğa ile birlikte bu süreçte hukuki araştırmalarını yaptıklarını, hazırladıkları dilekçeyi 19 Ocak 2012 tarihinde Danıştay'a iletilmek üzere Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne sunduklarını söyledi.

''Biz bağımsız ve tarafsız yargının mutlaka bu genelgeyi iptal edeceği kanaatini her zaman taşıdık'' diyen Şağban, şunları kaydetti:

''Zira, hukuka aykırılık o kadar ağırdı ki mevcut yönetmelik, törenlerin öğrencilerin katılımıyla ve tören alanlarında düzenleneceğini çok açık olarak düzenlemişti. Yine milli bayramlara ilişkin kanun da aynı şekilde bu düzenlenmeye yer vermişti. Ve dün itibariyle Danıştay 10. Dairesi söz konusu genelgenin yürütmesini durdurdu. Ben bu vesileyle bu kararın Türk milletine ve Türk gençliğine hayırlı olmasını diliyorum. Bu yıl ki 19 Mayıs'ın büyük bir coşkuyla kutlanacağınına inanıyoruz. Bu aşamadan sonra Bakanlığın yürütmenin durdurulmasına karşı itiraz hakkı bulunuyor. Bu süreç devam edecek ancak söz konusu genelge, yönetmelik ve yönergelere tamamen aykırı olduğu için sürecin bundan sonra bu karar doğrultusunda işleyeceğine inanıyorum.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.