banner

7 bin engelli iş sahibi olacak
ÖSYM Başkanı Ali emir, ÖMSS'nin (Özürlü Memur Seçme Sınavı) Türkiye'de ilk defa yapıldığını, 9 ay boyunca bu sınav üzerinde çalıştıklarını söyledi.

ömss sınavı yapıldıSınavın tüm Türkiye'de gerçekleştirildiğini ifade eden Demir, ''En son Müsteşarımızın verdiği bilgiye göre, 7 bin adayı yerleştireceğiz. Bu sınav Türkiye'deki kamu personeli olarak alınacak vatandaşlar için büyük bir fırsat'' diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Kenan Bozgeyik de dünyada ilk defa böyle bir sınav gerçekleştirildiğini belirtti. Bozgeyik, şu bilgiyi verdi:

''En son cuma günü itibarıyla bize ulaşan rakamlara göre 7 bin kadro yerleştirilecek. Ancak bu bizim için yeterli değil. Bütün açık kadroların, yani 20 binin üzerindeki tüm özürlü kadrosunun doldurulmasına yönelik Bakanlığımız tüm kamu kurumlarıyla birebir çalışarak en yüksek seviyede yerleştirmeyi sağlayacağız''

ÖMSS sona erdi

Bu sene ilk kez düzenlenen Özürlü Memur Seçme Sınavı ÖMSS, ÖSYM tarafından 81 il merkezinde, toplam 968 binada, 12 bin 128 salonda, 41 bin 756 görevli ve 60 bin 375 adayın katılımıyla gerçekleştirildi.

Adaylar, sınava giriş belgesinde yazılı yardımcı araçlarla sınava girebildi. Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üzeri emniyet görevlileri tarafından elle veya dedektörle kontrol edildi.

Belgeleri kontrol edilerek alınan adaylar sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu. Gerekli kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra üzerinde adayın fotoğrafı, TC kimlik numarası, adı ve soyadı bulunan sınav evrakıyla, içinde kalem, silgi, şeker ve peçete bulunan kutu dağıtıldı.

Her soru kitapçığı ve cevap kağıdı, matbaada özel poşetlenerek, sınavda her adaya tek bir poşet içerisinde, açılmamış bir şekilde dağıtıldı.

Sınavda adayların öğrenim düzeyine ve özür grubuna uygun genel yetenek ve genel kültür testlerinden oluşan soru kitapçığı ve bir cevap kağıdı kullanıldı.

Sınavda 60 soruyu cevaplamak için adaylara 60 dakika süre verildi. Özür gruplarına göre farklı sınav uygulamaları gerçekleştirildiği için bazı adayların sınavları, verilen ek süreyle 80 veya 100 dakika sürdü.

Adaylar sınav ve yerleştirme sonuçlarını TC Kimlik Numaraları ve şifreleriyle ÖSYM'nin internet adresinden belirlenecek tarihte öğrenebilecek.

Adaylar umutlu

Özürlü Memur Seçme Sınavı'na giren adaylar, bir yandan böyle bir sınavın yapılmasından dolayı mutluluklarını dile getirirken, diğer taraftan kamu kurumlarına yerleştirilecek aday sayısının artırılmasını istedi.

Yürüme engelli adayların sınava girdiği Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne gelen ÖSYM Başkanı Ali Demir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Kenan Bozgeyik, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi ve Ankara Üniversitesi Rektörü Cemal Taluğ, sınav öncesi adaylarla sohbet etti ve onlara başarılar diledi.

ÖSYM Başkanı Demir, Müsteşar Bozgeyik ve beraberindekiler sınav salonuna alınan adayları salonda karşılayarak onlara moral verdi. Yetkililer, sınavın başlamasına dakikalar kala salondan çıkarken, Demir, öğrencilere seslenerek, ''Başarılar diliyorum arkadaşlar. Kolay gelsin'' temennisinde bulundu.

Yetkililer, daha sonra, bahçede sınavın bitmesini bekleyen ailelerle de bir süre sohbet ederek okuldan ayrıldı.

Öğrencilerden Bünyamin Çelik, sınavdan iyi bir derece yaparak kendini güvende ve rahat hissedebileceği bir ortamda işe girmeyi amaçladığını söyledi. Böyle bir sınavın yapılmasından dolayı emeği geçenlere teşekkür eden Çelik, ''İlk defa engelliler için, sadece bize iş imkanı sağlayan bir sınav yapıldı'' dedi.

Sınava girdikleri yerlerde, engelliler için gerekli önlemlerin alındığına dikkati çeken Çelik, belediyelerin de adayları araçlarla evinden alarak sınav yerine getirdiğini hatırlattı.

Adaylardan Ayten Yaşayan da Türkiye'de geniş çaplı engelliler için ilk defa bir sınav yapılmasının büyük bir gelişme olduğunu belirtti.

Kimliğini kaybetti sınava giremedi

Antalya'dan ÖMSS'ye girmek için memleketi Zonguldak'a gelen engelli Işıl Civak, yolda kimlik belgesini kaybedince sınava alınamadı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.