banner

19 Mayıs törenleri nerede ve nasıl kutlanacak?
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin sadece okullarda yapılmasını isteyen genelgeye Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Okullarda kutlama hazırlıkları sürse de kutlamaların nerede yapılacağı belli değil. Gözler Bakanlıktan çıkacak genelgede.

19 mayıs kutlamalarıEğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nün 81 ilin milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde, yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelikte gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesini, kutlamaların sadece okullarda yapılmasını istemişti. Genelgede kararın gerekçesi ise şöyle açıklanmıştı: "Kutlama törenlerini hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açmasına, çalışma süresinin uzun olması sebebiyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalmasına, motivasyonlarının düşmesine, gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okullarla olan ilişkilerinin bozulmasına sebep olduğu yönünde duyumlar alınıyor. Ayrıca kutlamaların Kanun ve Yönetmelikte olmayan bazı içeriklerle gerçekleştirildiği de görülüyor. Bu kapsamda il ve ilçe kutlama komiteleri tarafından gerekli tedbirler alınarak, çalışmalarını anılan Yönetmelik hükümleri uyarınca yürütülmesi hususunda..."

Karar tepkilere neden oldu. Sendikalar ve öğretmenler kararı protesto ederken, Twitter'da da '19 Mayıs'ıma Dokunma' kampanyası başlatılmıştı. Konya'da Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Mayıs kutlamaları ile ilgili valiliklere gönderdiği genelgenin 'yürütmenin durdurulması ve iptali' için 25 yaşındaki bilgisayar programcısı Alper Ayhan, Danıştay'a başvurmuştu. Genelge ile 19 Mayıs kutlamaları coşkusu hakkının elinden alınacağını öne süren Alper Ayhan, şunları söylemişti: "Hakkımı her ortamda arayacağım. Hukuk mücadelesinin yanı sıra bir de sosyal paylaşık sitesinde grup kurdum. İki gün içinde yaklaşık 300 kişi üye oldu. Bu genelgenin kaldırılması için sadece benim çabam yetmez. Herkesin desteğine ihtiyacımız var. Amacımız benim gibi düşünen herkesin, hiç olmazsa sosyal paylaşım sitelerinden seslerini duyarabilmesidir. İnşallah amacımıza ulaşırız. Biri bizimde sesimizi duyar."

Son olarak Danıştay, 19 Mayıs genelgesiyle ilgili yürütmeyi durdurdu. Okullarda kutlama hazırlıkları sürüyor. Ama etkinliklerin nerede yapılacağı belli değil. Gözler Bakanlıktan çıkacak genelgede.

Okullar hazırlıklarına devam ediyor

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, "Bakanlıktan çıkacak genelgeyi bekliyoruz. Okullarda hazırlıklar devam ediyor. Stadyumda değil de, Vatan Caddesi'nde yapılacaktı. Şu durumda programımızı stadyuma alacağız. Ama Bakanlık nasıl bir karar alacak bilemiyoruz. Okullarda hazırlıklar dönem başındaki gibi devam ediyor" dedi.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın kutlamalarına yönelik komite toplantısı yapacaklarını belirten Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar, şunları söyledi: "Bakanlık kararına göre hareket edeceğiz. Okullar şu anda hazırlıklarını yapıyor. Hatta Caddebostan'da yürüyüş yapacağız. Sadece saha gösterilerine yönelik bir hazırlık yok."

Şehremini Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Osman Kırgız ise "19 Mayıs kutlamalarını okulumuzda kutlayacağız. Ama statta düzenlenecek bir gösteri çalışmamız yok" diye konuştu.

Kutlamaları yeniden düzenleyeceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs'ı ruhuna uygun törenlerle kutlama taraftarı olduklarını söyleyerek, "Biz gençleri sıkıcı törenlerle değil, 19 Mayıs'ın ruhuna uygun törenlerle kutlama taraftarıyız. Kendilerini 19 Mayıs'ın yegane sahibi görenlere istismar fırsatı tanımayacağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ise şöyle konuştu: "19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili genelgenin yürütmesinin durdurulması meselesi, bence hukuki bir garabet. Biz 19 Mayıs'larımızı, 23 Nisan'larımızı, 29 Ekim'lerimizi bu halkın da benimsediği bir tarzda daha coşkulu bir şekilde kutlayacağız. Çünkü inanıyoruz ki 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim bizim ortak değerlerimizdir. Bu ortak değerleri bütün toplumu birleştirecek şekilde kutlayacağız" dedi.

Dinçer, şöyle devam etti: "Şimdi yönetmelik değişecek, yönetmelik için gerekli hazırlıklar yapılıyor. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı makamı kutlama şekilleriyle alakalı ortak bir çalışma yürütüyordu. O çalışma neticelendi. Onunla ilgili yeni bir yönetmelik çıkacak. Bu kez biz sadece 19 Mayıs'ı değil, 23 Nisan'ı, 30 Ağustos'u ve 29 Ekim'i kutlama yöntemini hep birlikte yeniden düzenleyeceğiz."

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.