banner

Öğretmenlerden Dinçer'e protesto!
Türk Eğitim-Sen öğretmenlere uygulanan şiddeti protesto etmek amacıyla Ankara’da eylem yaptı.

eğitimbir sen eylemiTürk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş ve beraberindeki sendika üyeleri Yenimahalle Endüstri Meslek Lisesi önünde öğretmenlere yönelik şiddeti protesto etti. Protestocu grup adına açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Ankara 5 Nolu Şube Başkanı Sevgi Yalav, İstanbul ve Kütahya’da yaşanan olaylarda öğretmenlerin öğrenci ve veli şiddetine maruz kaldığını ve saldırıların hız kazandığını söyledi.

Öğretmenlere yapılan saldırılar karşısında Milli Eğitim Bakanlığı’nın sessiz kalmasının eğitimcilerde büyük hayal kırıklığı yarattığını belirten Yalav, öğretmenlerin Bakan Dinçer’den kendilerine sahip çıkmalarını ve öğretmene şiddete karşı tedbir almasını istediklerini kaydederek, ”Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri ve eğitim çalışanlarını sahiplenen, onları koruyup kollayan bir bakanlık haline gelmelidir” dedi.Yalav, öğretmenlerin öğrenci üzerindeki etkisinin azaltıldığını ve dizi ve filmlerin de öğrencileri şiddete yönelttiğini öne sürerek ”Milli Eğitim Bakanlığı ödenek ayırmadığından okullarda alınan güvenlik önlemleri yetersizdir. Okullarımızın büyük bölümünde hiçbir güvenlik önlemi yoktur. Okullarda rehberlik hizmetleri yetersizdir. Okullarda çeteleşme vardır. Tüm bu hususlar ciddi bir şekilde ele alınmalıdır” diye konuştu.

Öğretmenlere uygulanan şiddet olaylarını kınadıklarını belirten Yalav, öğretmenlerin can güvenliğinin sağlaması, şiddetin bir an önce durdurulması ve öğretmenlere kaybettikleri itibarın yeniden kazandırılması gerektiğini kaydetti.

KAYSERİ'DE DE PROTESTO

KAYSERİ’de Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-Sen, öğretmenlere yönelik şiddetin artmasını ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’i ortak basın açıklaması ile protesto etti.

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Aydın Kalkan, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Mimarsinan Parkı önünde yaptığı konuşmada, öğretmenlere karşı düzenlenen saldırıların son günlerde giderek arttığını ancak Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in kendilerine sahip çıkmadığını söyledi. Kalkan, şöyle dedi:

”Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlere yönelik şiddete karşı nezaman harekete geçecek? Milli Eğitim Bakanı sustuğu için biz konuşmak üzere toplandık. Susması gereken yerde konuşan ama konuşması gereken yerde susanları uyarıyoruz. Milli Eğitim Bakanı Dinçer’in öğretmenlere yapılan saldırılar karşısında sessiz kalması ’Bakan Dinçer kimin bakanı’ sorusunu akla getirmektedir. Öğretmenlere yönelik şiddetin sorumluları, Milli Eğitim Bakanlığı’nı yönetenlerdir. Öğretmenler okulda yetkisiz ve etkisiz hale getirilmişlerdir.”

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Benli de Kütahya’da bir öğretmenin öğrencisi tarafından bıçaklanarak yaralandığını, İstanbul Esenyurt’ta bir öğretmenin öğrencisi tarafından diğer öğrencilerin gözleri önünde bıçaklı saldırıya uğradığını, Sakarya’da da bir velinin öğretmeni tekme ve yumrukla dövdüğünü, öğretmenlere yönelik saldırıların giderek arttığını hatırlattı. Benli, ”Öğrenci ve velilerin öğretmenlere karşı uyguladığı şiddete karşı Milli Eğitim Bakanlığı’nın üç maymunu oynaması, biz eğitimcilerde büyük bir hayak kırıklığı yaratmıştır” diye konuştu.

Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Ünsal’da öğretmenlere karşı uygulanan şiddetin son bulmasını istediklerini belirterek, ”Ülkemizin kilometre taşı olan eğitimcilerimiz baştacı edilmelidir. Milil Eğitim Bakanı öğretmene sahip çıkmalıdır” dedi.

(gazetevatan)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.