banner

Üniversite öğrencilerden formasyon kararına protesto
YÖK’ün fen-edebiyat fakültelerine öğretmenlik yolunu kapatan formasyon kararının ardından üniversitelerde bu karara karşı protesto gösterileri düzenleniyor. Bunlardan biri de Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinden geldi.

fen edebiyat formasyon protestosuFen Edebiyat fakültelerinde formasyonun kaldırılmasına tepki amacıyla yürüyüş ve açık hava toplantısı düzenleyerek, oturma eylemi yaptı.

''Formasyon hakkıma dokunma'' yazılı pankart taşıyan öğrenciler, Ali Paşa Mahallesi Çinigar Caddesi'nde yürüyüşe başladı.

Formasyon hakkının korunmasını içeren slogan atan grubun yürüyüşü, Atatürk Bulvarı takip edilerek Zafer Meydanı'nda sona erdi.

Buradaki açık hava toplantısında grup adına açıklama yapan DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Selen Özkiremitçi, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), 5 Nisan'daki toplantıda Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin formasyon hakkının kaldırılmasına karar verdiğini söyledi.

Kararın, Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin öğretmen olma hayallerini suya düşürdüğünü savunan Özkiremitçi, şöyle konuştu:

''Türkiye genelinde 160 Fen Edebiyat Fakültesi bulunmaktadır. Bu da formasyon hakkı ellerinden alındığında yaklaşık 400 bin diplomalı işsiz demek oluyor. Geleceğimize, binbir güçlükle kazandığımız üniversitelerde mezun işsizler kervanına katılarak değil, geleceğimizi garanti altına alacak bir eğitim sistemiyle devam etmek istiyoruz. Bu mağduriyetin derhal giderilmesini, mevcut bütün öğrencilerin bizden önceki dönemlerde olduğu gibi herhangi bir şart öne sürülmeden formasyon almasını talep ediyoruz.''

Grup, açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yaparak şarkılar söyledikten sonra olaysız dağıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.