banner

Dünyanın renkleri Konya’da buluştu
Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Konya'da düzenlenen 2. Uluslararası Öğrenci Buluşması'nda, renkli görüntüler oluştu.

2. uluslararası öğrenci buluşmasıKulesite Alışveriş Merkezi açık otoparkında ''Dünyanın renkleri Konya'da buluşuyor'' sloganıyla gerçekleştirilen programa, 40 ülkeden yüzlerce üniversite öğrencisi, yöresel kıyafetleri ve dansları ile katıldı.

34 farklı etkinliğin gerçekleşeceği organizasyonda öğrenciler, ülkelerinin geleneksel yemeklerini de sergiledi.

Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mücahit Şahin Uludağ, öğrenim görmek için yurt dışından Konya'ya gelen öğrencilere destek vermeyi amaçladıklarını söyledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Yabancı Öğrenciler Daire Başkanı Ömer Ayçiçek ise Türkiye'de dış ülkelerden gelen 10 binin üzerinde öğrencinin burslu okuduğunu ifade etti.

Ayçiçek, ''Bu yıldan itibaren uluslararası öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti'nin bursları ile okuyabilmesi için online başvuru sistemini gerçekleştirdik. Öğrencilerimizi üniversite kampüslerine, yurtlarına hapsolmaktan kurtarmak istiyoruz. Bu tür etkinliklerinin sayısını artırmamız gerekiyor. Ülkemize gelen her öğrenci Türkiye'nin misafiridir'' diye konuştu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi öğrencisi İranlı Nasim Emaratpardaz de yabancı öğrenciler adına yaptığı konuşmada, Mevlana diyarı Konya'da böyle bir etkinliğin organize edilmesinin, geldikleri ülkelerin tanıtımı için de çok önemli olduğunu belirtti. Emaratpardaz, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Farklı ülkelerden öğrencilerin müzik eşliğinde yaptığı dans gösterileri büyük beğeni topladı. Etkinlik yarın da devam edecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.